A nemzetközi tendenciákat követve -- mindenekelőtt a gáz drágulása miatt -- Magyarországon is fokozatosan nő majd a szén szerepe az energiatermelésben. Az itteni folyamatot gyorsíthatja, hogy míg a hazai szénárak világpiaci szintűek, a gázárak még 60-70 százalékkal elmaradnak azoktól. Emiatt a (körülbelül két év múlva várható) piacnyitáskor Magyarországon még erőteljesebb gázdrágulás várható -- mondta lapunknak Jurij Sipilov, a többségi tulajdonában lévő Central European Steel (CES) Group Rt. vezérigazgatója. A fenti tendenciára alapozó, s többek között orosz szén importjával foglalkozó társaság oroszországi bányákból származó, kis kéntartalmú szénnel üzemelő erőmű építését tervezi a magyar--ukrán határon. A létesítmény kapacitása 590 megawatt lenne, a beruházás teljes nagysága -- beleértve a füstgáztisztítást és a melléktermékek környezetkímélő kezelését is -- mintegy 700 millió dollár. Ennek kisebb részét a CES Group Rt. és amerikai partnere önerőből fizetné, a többit bankhitelből finanszíroznák.
A terv egyelőre az engedélyeztetésnél tart, az építkezés kedvező esetben a jövő év első felében indulhatna -- válaszolt lapunknak Jurij Sipilov. Mint elmondta, az erőmű által termelendő áram magyarországi piaca biztosított, az energia leendő vevőit azonban üzleti okokra hivatkozva nem nevezte meg.
Viszont már szeptember 17-én átadják a társaság Záhony közelében, Eperjeskén lévő szénraktár- és -osztályozó központját, amely a magyar piac kiszolgálása mellett a majdani erőművet is hivatott lesz ellátni. Ez utóbbi beruházás 115-120 millió forintba került.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.