BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Értékelő központokkal erősítenek a multik

Magyarországon 8-10 tanácsadó cég segíti ügyfelei csapatának erősítését értékelő-fejlesztő központokkal (éfk). Igaz, a 200-800 ezer forintos megbízás miatt nem minden vállalat engedheti meg magának a már az előszelekción túljutott tehetséges jelöltek alapos átvizsgálását. A felvételi procedúra egyébként egy-, vagy akár kétnaposra is tervezhető. Az éfk-k által nyújtott szolgáltatás ára általában 300-400 ezer forint, egy felső kategóriás vezető "becserkészésére" viszont akár 800 ezer forintot is áldozni kell a megrendelőnek. A központok segítségét nemcsak a kiválasztásnál szokás kérni; ha a vállalaton belüli fejlesztés a cél, akkor tréning- és személyiségfejlesztést elősegítő gyakorlatokat is szerveznek.

A cégek többsége elsősorban akkor veszi igénybe az éfk-t, ha vezetői állások betöltésére keresnek kollégákat. Az értékelés során a tesztek és kérdőívek mellett tényleges munkahelyi feladatokat szimulálnak prezentációs és kompetenciagyakorlatokkal, sőt például az úgynevezett "irattárca"-gyakorlat keretében még olyan kérdésekre is választ kapnak, hogy a feladatok között ki hogyan tud fontossági sorrendet teremteni. Ez a gyakorlat tökéletesen alkalmas a tervezés, a szervezőkészség és a taktikai gondolkozás képességének elemzésére is. Szívesen kérnek éfk-elemzést akkor is a cégek, ha az értékesítési osztályra keresik a legtehetségesebb leendő munkatársaikat, hiszen ők - a nagy verseny miatt - manapság kulcspozíciót betöltő emberek. De előfordul az is, hogy a frissen végzett egyetemistákat is "tesztelik". A munkahelyi légkör kihívásaira kapott válaszokat egyébként egy megfigyelőcsoport elemzi, amelyben pszichológusok és a megrendelő magas beosztású vezetői, vagy éppen maguk a munkatársak rangsorolnak. Az előszelekció bevett formái, mint például a kísérőlevéllel és referenciával ellátott önéletrajz és az interjú, továbbra is a kiválasztás tipikus, az első lépésben alkalmazott formája.

Tapasztalataink alapján Magyarországon két-három éve nem változik az éfk-t igénybe vevők és az elemzések száma - nyilatkozta a Világgazdaságnak Klein Sándor. Az SHL Hungary Kft. munkatársa elmondta: a multinacionális cégek jelentős része él a lehetőséggel, az SHL-lel licencszerződéssel kapcsolatban álló 30 cég közül 10 - köztük pénzintézetek, biztosítótársaságok, a Mol vagy a British American Tobacco - alkalmazza az értékelő központokat.

Saját személyügyi szakembereivel, trénereivel saját humánerőforrás-stratégia alapján irányított értékelő központokban válogatja leendő munkatársait a Philip Morris (PM) Magyarország Kft. - nyilatkozta lapunknak Tar Ágnes. A PM sajtófőnöke elmondta azt is: 2001 óta a cég hivatalos felvételi procedúrájába illeszkedik az értékelő központok alkalmazása, amely a vezetőktől kezdve a területi képviselőkig a pozíciók széles skáláját érinti.

Simon Krisztián

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.