Az orosz agrárvállalkozások érdeklődése alapján akár évi 15-20 ezer tonna magas minőségű vetőmagot is el lehetne adni erre a piacra - mondta a Világgazdaság érdeklődésére Hullán Tibor, a Vetőmag Terméktanács ügyvezető igazgatója. Ehhez azonban szigorítani kellene az elszámolást, illetve meg kellene teremteni a fizetési garanciát. Csupán az orosz üzlet elmaradása (mai árakon) több mint 10 milliárd forint árbevételi kiesést okozott az elmúlt években.
Hullán Tibor szerint azonban - a fizetőképes kereslet és a fizetési garanciák hiánya miatt - az elmúlt években igen viszszaesett, csaknem nullára a kiszállítás. Az 1980-as évek közepén évente 80-100 ezer tonna hibridkukorica-vetőmagot vásárolt az akkori szovjet állam (döntően az oroszok). Ez mai árakon számolva forintban százmilliárdokra rúgott, 1993-ban már csak alig 45 millió dollárnyit (10 milliárd forint értékűt) tett ki, tavaly pedig már csak 2 millió dollár (0,5 milliárd forint) volt.
Korábban az államközi szerződés alapján folytatott kiszállítások időszakában az ellentételezéssel többnyire nem volt gond, viszont hét-nyolc éve legföljebb bankgaranciák működnek, de ez nem számottevő. Arra a kérdésre, hogy miként lehet a helyzeten javítani, Hullán Tibor elmondta: mivel Oroszországban valamennyire még létezik az állami befolyás, legalább a szakminisztériumoknak kellene szorosabb kapcsolatot tartani. Annál inkább szükség volna a magyar termelők érdekeinek képviseletére, mivel az orosz piacon versenyben vagyunk a nyugati vetőmag-forgalmazó cégekkel, amelyek mögött igen komoly tőke áll és hitelezési lehetőségeik is jobbak. A meghitelezést a hazai cégek saját erőből nem bírják, hiszen ha egy-egy évben nincs bevételük, a termelést, a vetőmag-szaporítást nem képesek finanszírozni. Ezért a magyar cégek csak úgy lennének képesek exportra termelni, illetve kiszállítani, ha az állam valamilyen formában garanciát nyújtana, vagy állandó kapcsolatrendszert alakítana ki. A bankkapcsolatok gyors javulásában azért nem bízik, mert ez többnyire eddig sem működött.
Szabó Tibor, a Magyar Kukorica-vetőmag Termelők, Feldolgozók és Kereskedők Szövetségének titkára elmondta, hogy a jelenlegi vetőmag-kereskedelmi kapcsolatunk valóban csak eseti jellegű az oroszokkal, megszűntek a központi vásárlások. Korábban a magyar áru egyharmadát tette ki a keleti export, harmada volt a belföldi felhasználás és a többi volt a nyugati kiszállítás. A keleti kivitel - mindhogy döntő részét az orosz export adta - szinte teljesen elapadt, és ezt más reláció nem pótolta érdemben. Az ezzel kapcsolatos gondok közé tartozik, hogy emiatt a korábban jelentős költségekkel felépített vetőmagüzemek és -tárolók egy része ma kihasználatlanul áll, vagy alacsony kihasználtsággal üzemel. Mint Szabó Tibor elmondta: egy évtizede még két jelentős exportcég intézte az orosz kivitelt is, közülük az egyik, a HV Kft. már megszűnt, döntően ez foglalkozott Oroszországgal. Most arra volna szükség, hogy ismét államközi szerződésben foglalkozzanak az együttműködés valamilyen formájával, és főleg a pénzügyi garanciák megteremtését kellene elérni, itthon például azzal, hogy 70-80 százalékig megelőlegeznék az exportált vetőmag árát.
Fehér István
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.