BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Várakozás feletti Mol-negyedév

A nem szabályozott üzletek jó teljesítménye és a gázüzlet pozitív hozzájárulása mellett ezúttal már nyolcszázmillió forintos adójóváírás is kellett ahhoz, hogy a Mol egyértelműen várakozás feletti eredményről tudósítson. A gázüzlet közelgő újabb jelentős vesztesége miatt a társaság vezérigazgatója szerint már nem tűr halasztást a szegmens helyzetének rendezése.

Kissé várakozás feletti negyedéves eredményről számolt be tegnap a Mol Rt. A társaság gyorsjelentése mindenekelőtt arról árulkodik, hogy a nem szabályozott üzletágakban a cég a körülményekhez képest jól gazdálkodott, a gázüzlet pedig a várható újabb jelentős romlás előtt ezúttal még pozitívan járult hozzá az eredményhez.

A kutatás-termelés szegmens 10,6 milliárd forintos eredménye mind az előző negyedhez, mind az előző év hasonló időszakához képest csökkenést jelent. Ebben nagy része volt annak, hogy az olajkitermelés az átlagos negyedéves mértéknél jobban csökkent, illetve hogy a Rotary Rt. külföldi üzletágának eladásakor másfél milliárd forint egyszeri veszteséget realizált a Mol.

A feldolgozás és kereskedelem üzletág teljesítményét a tovább szűkülő finomítói árrés határozta meg. Noha a késleltetett kokszoló termékkihozatalra gyakorolt kedvező hatása elérte a 2,5 milliárd forintot, a forint erőssége a dollárral szemben ennek közel dupláját vitte el. A finomítói árrés kedvezőtlen változása ellen kötött fedezeti ügyletek 200 milliós veszteséget okoztak, ami azért érdekes, mert az árrés valóban szűkült. Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója ugyanakkor régiós összehasonlításban igen jónak nevezte a szegmens előző negyedhez képest közel feleződő, 11,5 milliárd forintos üzemi eredményét. Kedvező fejlemény, hogy a finomító szinte valamennyi üzemének kihasználtsága nőtt, s változatlan kiskereskedelmi részarány mellett jelentősen, közel 30 százalékkal tudta egy év alatt növelni a Mol az egy liter benzineladásra jutó shopértékesítés arányát.

A gázüzlet idei legjobb negyedévét zárta, mivel 4,6 milliárd forinttal járult hozzá a csoport eredményéhez. A következő időszakban azonban újra jelentős romlás várható: a tél elérkeztével az alacsony eladási árú lakossági értékesítés arányának növekedése lefelé mozdítja az átlagos eladási árat, miközben a beszerzési költségek a világpiaci tendenciákból jól kikövetkeztethetően újra nagymértékben nőnek. Ezt csak kismértékben tudja kompenzálni a forinterősödés kedvező hatása, s az utolsó negyedre várható szerény veszteséggel együtt nullszaldósra jöhet ki a gázüzlet idei teljesítménye. Előbbre tekintve azonban az is egyértelműnek látszik, hogy jövőre újra számottevő veszteséget hoz a gázbiznisz, ha nem rendezik időben helyzetét. Mosonyi György e kérdésben szokatlanul keményen fogalmazott: a vezérigazgató szerint most már egyáltalán nem lehet húzni-halasztani a dolgot, s reméli, a döntéshozók nem kívánják megismételni a Mol 2000-2001-es, gázüzlet okozta vesszőfutását. (Úgy tűnik, a kérdés meghallgattatott, a kormányszóvivő délután úgy nyilatkozott, hogy már az idén decemberben döntés születhet a gázüzletről.)

A Mol 258 milliárd forintos árbevétele alapvetően megfelel az elemzői várakozásoknak, s a gázüzlet nélküli EBITDA-ráta 12,7 százalékos értékét sem lehet kellemes meglepetésként értékelni. Az üzemi eredmény 16,8 milliárdot ért el, s a pénzügyi eredmény -3,6 milliárdja is várható volt. Az adó előtti 15,7 milliárdos profitot azonban nem csökkentette adófizetés, sőt, 800 milliós jóváírás révén 16,5 milliárdra rúg az adózott eredmény. A külső tulajdonosokra jutó 929 millió forint után a legalsó soron 15,61 milliárdos nyereséget mutatott ki a Mol, mely már konszenzust meghaladó érték.

Mosonyi György kérdésünkre válaszolva elmondta, hogy a sajátrészvény-vásárlásokat nem csak a BÉT-en végzi a Mol, arról azonban nem nyilatkozott, hogy a külföldi befektetőktől milyen árszinten vásárol a cég. A Mol és a Jukosz közös vállalata heteken belül megkaphatja a szükséges engedélyeket a kitermelés megkezdésére. A Mol november 25-én ismerteti új stratégiáját. (ÁG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.