Az egyre olcsóbb a dollár jól jön ugyan a magyar importőröknek, de az ilyen elszámolású gyógyszer- és húsipari exportőröket gyakran kényszerlépésekre készteti. A magyar külkereskedelem több mint kétharmada euróban bonyolódik le, dollárban fizetnek azonban a magyar cégek az olyan fontos nyersanyagokért, mint a kőolaj és a földgáz. A Mol Rt. sorozatos benzinár-csökkentéseiben nemcsak a kőolaj nemzetközi árának jelentős mérséklődése játszik szerepet, hanem az is, hogy a dollárban kifejezett ár forintra átszámolva még olcsóbb lett. Az sem meglepő, hogy a földgáz magyarországi ára, amely tavaly még mintegy 40 százalékkal elmaradt a világpiaci szinttől, a nyárra tervezett szerény emeléssel akár elérheti a világpiaci értéket.
Az exportőrök viszont megsínylik a dollár mélyrepülését. Főleg az észak-amerikai piacokra, illetve a kelet-európai és ázsiai országokba szállító gyógyszergyáraknak fáj, hogy ilyen gyenge a dollár, erős az euró és a forint - mondta Hegedűs Péter, az Amerikai-Magyar Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke. A vezető azonban nem tart attól, hogy a kamarához tartozó vállalatok zömét számottevően befolyásolná a dollár árfolyama, hiszen - mint utalt rá - a legtöbb multinacionális vállalat eleve regionális exportra hozta létre itteni egységét, s ott már régen euróban számolnak el.
A Richter Gedeon Rt. határidős ügyletekkel védi ki a forint árfolyam-alakulásának kedvezőtlen hatásait. A gyógyszeripari vállalat az idei évre vonatkozóan már kötött kisebb forint/euró határidős ügyleteket, és kisebb forint/dollár pozíciókkal is rendelkezik az első kilenc hónapra, ám további konkrétumokat a ma napvilágot látó első negyedéves gyorsjelentésében ígér a társaság. Beke Zsuzsa sajtó-pr igazgató annyit fűzött hozzá, hogy a Richter folyamatosan figyelte a dollár árfolyam-alakulását. A Richter következetes határidős politikája az elmúlt évben hozta az eredményt: a határidős devizapozíciókon 3,159 milliárd forint nem realizált nyereség képződött, miután a 2001. decemberi 1,9 milliárdos tételhez tavaly egy 1,241 milliárdos tevődött hozzá.
Az Egis Rt. jelenleg 6 millió euró/hó nyitott devizapozíciókkal rendelkezik, amelyek szeptember végéig tartanak - mondta kérdésünkre Marosffy László vezérigazgató-helyettes. Hozzátéve: a határidős ügyletekkel a - 80 százalékban dollárkitettségű - export 50-70 százalékát szokták fedezni. A dollár elmúlt időszakbeli árfolyamzuhanásának egy részét ezzel ki is tudták védeni, ám kérdés, hogy a mostani trend mennyire lesz hosszú távú. Ha csak átmeneti beszakadásról van szó, akkor az nem jelent gondot, ám ha több hónapig elhúzódik, az már mérsékli az Egis védettségi szintjét. A gyógyszeripari társaság március 13-án teszi közzé második pénzügyi negyedévének számait, így kérdés, hogy az első negyedévben fedezeti ügyleteken elért 167 milliós nyereségét követően hogyan alakult a következő három hónap.
Az észak-amerikai piacra szállító hazai járműgyártók közül a NABI Rt. társasági igazgatója, Érsek Ákos úgy tájékoztatta lapunkat, hogy a cég ideiglenesen a határidős fedezeti ügyletekkel igyekszik megőrizni anyagi egyensúlyát, s amint az április 29-i gyorsjelentésben is közzétették, január elseje óta van hatályban a szintén ideiglenes bérbefagyasztás.
Az első negyedévben megkezdett költségcsökkentési programtól pedig azt várja a társaság, hogy jövőre 1,5 millió dolláros megtakarítást érnek el, az idén pedig ennek időarányos részére számít a NABI Rt.
A Rába Rt. is fedezeti üzletekkel operál az árfolyamkockázat mérséklésére, így ez évben már nem érinti jelentős mértékben a társaságot a dollár árfolyamának elmozdulása - mondta a holding pénzügyi vezetőhelyettese, Horváth Gábor.
A dollár folyamatos gyengülése nehéz helyzetbe hozta a Forte Rt.-t is. Az árfolyamváltozás miatt a cég százmillió forintos veszteséggel zárta a tavalyi évet, ezért az idén kénytelen egy 30 százalékos létszámleépítést végrehajtani. A váci, magyar magántulajdonban lévő társaság korábban 55 országba exportálta termékeit, s mintegy hatmillió dollár értékű kivitelt bonyolított le évente. Az idén dollár alapú szerződéseit igyekszik euró alapúra áttenni, a tárgyalások egy része már sikerrel járt. Akadnak azonban olyan vevők, amelyek ragaszkodnak a dollárelszámoláshoz, ezért a cég szelektálja piacait, s elsősorban a fejlett országokra koncentrál - tudtuk meg Kozsik László vezérigazgatótól.
Egy bizonyos értékhatárig nem érheti nagy meglepetés a céget a dollár gyengülése miatt, mert az idei üzleti terv készítésekor ennek esetleges bekövetkeztével eleve számoltak - mondta érdeklődésünkre Furár György, a Mezőgép Rt. pénzügyi igazgatója. Az orosházi cégnél ugyanis a tavalyi tapasztalatokat figyelembe véve 2003-ra erős forinttal kalkuláltak. Tavaly a cég 16,46 milliárd forintos bevételéből mintegy 2,3 milliárd forint volt a dollár alapú export, ezzel szemben az import 0,6 milliárd. A cégnél erre az évre 19 milliárdos bevétellel, ebből összesen 2,5 milliárd exporttal és 1,2 milliárdos külföldi beszerzéssel számolnak.
A dollár újabb gyengélkedése két ok miatt különösen hátrányos a húsiparra - mondta Jankó Ferenc, a Hússzövetség elnöke, a kiskunfélegyházi Hungary Meat Kft. vezérigazgatója. Egyrészt az utóbbi időben tovább csökkentek az értékesítési árak, másrészt a feldolgozóipar termékeinek jelentős részét a dollár alapú ázsiai piacon értékesíti, s bevétele így egyre kevesebb. Szerencsére az euróban fizető európai piac konszolidáltabb, a dollárüzleteket azonban nem lehet a stabilabb, magasabb értékű uniós fizetőeszközre átirányítani. Az évi 10 milliárd forint árbevételű Hungary Meat Kft. bevételének 70-80 százaléka exportból származik, és ennek a fele, vagyis mintegy 3,5-4 milliárd forint a most rosszul fizető dolláros piac.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.