Jelentős leépítés a Swiss-nél
Újabb megszorító intézkedéseket jelentett be tegnap a Swiss International Air Lines. Az alpesi cég 3000 fős létszámleépítéssel járó karcsúsítást hajt végre, hogy elkerülje összeomlott elődje, a Swissair sorsát. A tavaly létrehozott deficites légitársaság létszáma harmadától válik meg és gépeinek számát is csökkenti, 112-ről 77-re. A szakszervezetek az átalakítási terv ellenére kételkednek abban, hogy a Swiss talpon maradhat, s meg tud élni pusztán a 7 milliós svájci piacra koncentrálva,
vagyis úgy, hogy lemond az eredeti tervéről, arról, hogy teljes skálán mozgó nemzetközi légitársasággá váljék. A lassú öszszeomlás elkerülhetetlen - közölte az egyik szakszervezeti képviselő. A Swiss a Swissair és a regionális szolgáltató, a Crossair maradványaiból jött létre. A 2 millió svájci frankos napi kiadások mellett működő cég tőzsdei kereskedelmi forgalmát hétfőn és kedden is felfüggesztették az üzleti terv bejelentése előtt. (Reuters)
Eredményjavulást vár az Orange
Európa nagyságra harmadik mobiltelefonos cége, a francia ellenőrzésű Orange közölte, hogy az idei évtől két esztendőn át évi 15-17 százalékos növekedést vár tiszta bevételeiben, részben a nagy vetélytársaival létrejött szövetségnek köszönhetően. A cég működési cash-flow-jának értékét 2005-re 14 milliárd euróra várja. Hétfőn jelentette be az Orange a Vodafone-nal, a német T-Mobiléval és a spanyol Telefónica Movilesszel, hogy Simpay név alatt közös vállalkozást hoznak létre egy rádiótelefonos fizetési rendszer működtetésére. Egyes jelentések szerint a szövetségnek tagja lesz a Telecom Italia is. Azt szeretnék elérni, hogy egységes rendszerben kerülhessen sor a mobilos fizetésekre Európában. Az Orange kedden azt is közölte, hogy pénzforgalmi eredménye (EBITDA) az idén legalább 6,2 milliárd euró lesz a tavalyi 5,15 milliárd után. Folytatja költségei lefaragását - anyavállalata, a France Telecom adósságai csökkentése érdekében -, és bevételeinek idei tervezett 5 százalékos növekedését már biztosítva látja. (FT)
Jogi lépések a Nafta Polska ellen
A gdanski kőolaj-finomító - újabb nevén Lotos-csoport - privatizációja ügyében jogi lépésekre készül a magánosítást intéző Nafta Polska állami vállalat ellen a brit Rotch Energy, amely a lengyel PKN Orlennel közös konzorciumban szeretné megszerezni a 75 százalékos részvénycsomagot. A Rotch már véleményt kért egy ilyen ügyekre szakosodott jogi cégtől. Kifogásolja, hogy megváltoztatták a gdanski vállalat struktúráját, nyilvánosságra hozták a részvényekért ajánlott árat, a garantált befektetések mértékét és az ügylet egyéb feltételeit, ami szerinte a privatizációs tender szabályainak megsértését jelenti. A Rotch 50 millió dollárra becsüli a hosszú ideje húzódó gdanski privatizációval kapcsolatos eddigi költségeit. A kincstárügyi miniszter és a miniszterelnök június 18-án kapta meg a Rotch levelét, amelyben a brit befektető panaszt tett a Nafta Polska szerinte szakszerűtlen privatizációs eljárására. (Rzeczpospolita)