BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felárasak a sulinetes eszközök

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A Sulinet Expressz programja nem illeszkedik a szektor kereskedelmi gyakorlatához, és ez a kereskedőcégeknél, illetve a vevőknél is zavart okozhat. Ugyanaz az eszköz az akcióban 10-15 százalékkal drágább, mint az akció nélküli vásárláskor.

Az évi 60 ezer forintos adókedvezményre jogosító számítástechnikai eszközök a legtöbb kiskereskedőnél várhatóan drágábbak lesznek, mint az aktuális listaár. A különbözetet nem az áruházak, hanem a program fővállalkozóinak kötött árképzése okozza - mutat rá Gerzsenyi Zoltán, a Mistral Computerworld Kft. ügyvezető igazgatója. A vezető hazai áruházláncok közé tartozó cég vezetője elmondta: a Sulinet nyertes konzorciumaitól a program keretében drágábban tudja beszerezni az eszközöket, mint a hagyományos csatornákon.

A mindennapi gyakorlat szerint ugyanis a nagyobb darabszámot rendelő cégeknek jelentős kedvezményeket nyújtanak a forgalmazók. A Sulinetben ezt nem tehetik meg, mert ezzel versenyhátrányba hoznák például a kisebb vevőkörű cégeket.

A helyzetet ráadásul bonyolítja, hogy a vezető áruházak egy-egy kifutó termék esetében még a szokásosnál is nyomottabb beszerzési árakat kaphatnak, így a normál és a Sulinet-árak közötti rés akár nagyobb is lehet. Még nagyobb problémát okoz, hogy a program nem veszi figyelembe a piacon az elmúlt években lezajlott fejlődést. A Mistral például - több más céghez hasonlóan - az évi több tíz milliós megrendelést leadó törzsügyfeleinek gyakorlatilag beszerzési áron adja tovább a hardvereket, és forgalmat csak a hozzá kapcsolódó szolgáltatásokból ér el - mondja Gerzsenyi. Ha megkezdik a sulinetes hardverek értékesítését, akkor borul ez az üzleti modell, mert a fővállalkozó által előre meghatározott végfelhasználói árnál alacsonyabban ugyanazokat a termékeket nem lehet értékesíteni. Az ügyvezető igazgató szerint ez a tilalom arra kényszeríti a kiskereskedőket, hogy a sulinetes tevékenységet egy külön erre a célra alapított vállalkozásba vigyék ki.

Mivel a program fővállalkozói csak meghatározott időnként módosíthatják áraikat, nem tudnak rugalmasan alkalmazkodni a számítástechnikai piachoz, ahol az új termékek ára már hetek alatt zuhan - hívja fel a figyelmet Nagy Norbert, a Nanotrade Kft. ügyvezetője. A kereskedők általában néhány napos, de legfeljebb pár hetes árukészletet szoktak felhalmozni. A Sulinet miatt azonban ez is kockázatos lehet, hiszen a nagykereskedő szabja meg, hogy az áruházak mennyiért adják a termékeket, egy árcsökkentés így veszteséget okozhat nagyobb raktárkészlet mellett - mondja Gerzsenyi.

A sulinetes számítógépeknél számos hardverelem esetében kötött a minimális felszereltség. Szakértők szerint ezek teljesítése mellett bruttó 200 ezer forintos végfelhasználói árat csak úgy lehet elérni, ha a szabadon választott alkatrészek nagyon alacsony színvonalúak. Ráadásul a gépekbe olyan összetevőket is kötelező beépíteni, melyekre nem mindenkinek van szüksége. Ilyen például az analóg modem, amit kábeltévés vagy ADSL-internetezők nem használhatnak, vagy a két hónapos internet-előfizetés és a külső memóriakártya.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.