BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Emelkedő joghurtárak

A Német Tejipari Szövetség (MIV) elkerülhetetlenek tartja a gyümölcstartalmú tejtermékek árának drágulását a következő hetekben. Különösen a gyümölcstartalmú túróféleségek ára emelkedik majd, várhatóan csomagonként akár 5 centtel. A gyümölcsjoghurt ára dobozonként 2 centtel is magasabb lehet. A várható árdrágulást a MIV azzal magyarázza, hogy az Európa-szerte tapasztalható szárazság miatt jelentősen csökkent a gyümölcs- és egyéb adagolóanyagok kínálata a német tejgazdaságok részére. A termés esetenként csak 30 százaléka a szokásos mennyiségnek. Ha a szárazság tovább tart, a MIV becslése szerint jelentősen csökkenő tejkínálattal kell számolni a téli hónapokban. A szárazság máris érezteti kedvezőtlen hatását a német tej-

termelők takarmánykészleteire. Hogy ez a fejlemény mennyire hat majd ki más tejtermékek árára, ezt jelenleg még nem lehet megbecsülni - állítja a MIV.

A gyümölcsárak emelkedése a magyar tejtermékgyártókat is hátrányosan érintheti, de ezek nyersanyagbeszerzéseiről nincs konkrét információjuk - mondta érdeklődésünkre Sirman Ferenc, a Tej Terméktanács igazgatója. A szakember szerint két jelentősebb, gyümölcs alapú termékeket gyártó cég van, ezek a piac nagy részét lefedik. A többiek kisebb mennyiségű, speciális készítményekkel vannak jelen a piacon. Az aszály miatti esetleges tejáremelés egyelőre nincs napirenden - tette hozzá a terméktanács igazgatója. Bár az aszály miatt a takarmányok várhatóan drágulnak, mivel az ágazat még most is maga előtt tol 400 millió literes tejtöbbletet, szerencsés esetben ennek a részbeni felhasználása pótlást jelent, ami miatt a késztermékek ára egyelőre várhatóan nem változik. A gyümölcsárak emelkedésével összefüggő tejtermékdrágulást illetően a legnagyobb magyarországi gyümölcsjoghurtokat készítő cégnél, a Danone-nál csupán annyit közöltek: a gyártás ilyen részleteit üzleti titokként kezelik, ezért erről nem nyilatkoznak. A teljes magyarországi joghurtpiac egyébként tavaly júliustól az idén június végéig mennyiségben 10,6, míg értékben 14,2 százalékkal nőtt - tudtuk meg az ACNielsentől. A gyümölcsjoghurtokon belül ebben a kérdéses 12 hónap alatt 8 százalék fölötti rész jutott a light termékeknek. Közel fele-fele arányban részesedtek a darabos gyümölcsös, illetve a gyümölcspépes termékek. A legtöbb gyümölcsjoghurt (az eladott menynyiség 78 százaléka) az egyre növekvő jelentőségű 150 grammos vagy annál kisebb kiszerelésben került a fogyasztókhoz. Ennek a kiszerelésnek a részesedése egyébként 9 százalékkal haladta meg az előző 12 hónapban elért szintet, mivel a kisebb bolttípusokban nagyobb kiszerelésben ezek a termékek csak elvétve kaphatóak. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.