BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Haladó hagyományok

Hagyományt tisztelnek, de haladnak is a korral Wimbledonban, a grand slam versenyek füves fordulójának helyet adó teniszbirodalomban. A szervezők azonban ma még nem tudják, mi minden változást hozna az életükben, ha olimpiai versenyeket is rendeznének ott. Márpedig London megpályázta a 2012-es világjátékok rendezési jogát. A brit teniszsport addig is tisztes támogatáshoz jut a versenyek hasznából.

"Külföldi: Mondja kérem, hogyan jutok el a wimbledoni teniszversenyre? Helybéli: Gyakoroljon minél többet." Az angol humor eme sajátos formájával is találkozhat a turista Angliában, ha netán a Grand Slam torna füves fordulójára kíváncsi. A helyszín megtalálása azonban több szempontból sem okozhat gondot. Egyfelől a britek rendkívül segítőkészek a külföldiek útbaigazításában, másfelől megfelelően feliratozott tömegközlekedési eszközökkel - metró, busz - könynyen megközelíthető a Londontól keletre fekvő városka. Ha már odaértünk, a főbejárat el sem téveszthető, az utat a jegyeket vásárlók több kilométeres sora mutatja.

Noha az idei nyár eleji versenyek nézőszámot tekintve nem döntöttek rekordot, az most is meghaladta az utóbbi években megszokott 400 ezret. Mindenesetre a jegyeladásban ebben az évben is éltek az "újrahasznosítás" lehetőségével. Azok a nézők, akik korábban távoznak a rendezvényről, jegyüket felajánlhatják a hivatalos jegyszedőknek újbóli eladásra. Az ebből származó többletbevételt jótékonysági alapítványok javára utalják át. A tenisztorna ma már évi több tíz millió font sterlingre rúgó hasznából pedig a brit szakmai szövetség a teniszsportot támogatja.

Mint Angliában sok minden, az 1877 óta tartó wimbledoni versenyek is a hagyománytiszteletről szólnak. Ennek egyik legszembetűnőbb jele, hogy itt a versenyzőknek a mai napig kötelező a fehér színű szerelés. Talán nemcsak wimbledoni sajátosság, de nézőként megnyugtató, hogy a pályák körüli paravánokon egyetlen reklámot sem lehet látni. Ezek ugyanis sokszor zavarják a játék élvezetét.

Az idei évtől azonban egy hagyománnyal biztosan szegényebb lesz a füves verseny. A 375 állandó tagot számláló All England Lawn Tennis and Croquet Club, amelynek elnöke történetesen a kenti herceg, úgy döntött, hogy a játékosoknak pályára lépéskor nem kötelező a királyi páholy felé fordulva meghajolniuk. Az indoklás szerint ez is része a királyi család által elhatározott modernizációs lépéseknek. A hagyományhoz legfeljebb akkor akarnak visszatérni, ha maga II. Erzsébet, vagy Károly herceg látogatja meg az eseményt. Ennek pedig nagyon kicsi a valószínűsége, hiszen a királynő uralkodása alatt eddig összesen háromszor látogatott el a versenyekre, legutóbb 1977-ben, Károly herceg pedig lovaspóló-rajongó, s Wimbledonra utoljára 1970-ben volt kíváncsi.

Nem tudni viszont, mennyit változtathatnak a hagyományokon az olimpiával kapcsolatos elképzelések. Az idei játékok alatt kapott szárnyra a hír, miszerint a wimbledoni teniszpályák olim-

piai versenyeknek is helyet adhatnak. Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, aki a királyi páholyból figyelte az idei férfidöntőt, megjegyezte: növelné a teniszversenyek presztízsét, ha füves pályájú olimpiai eseménnyé nőhetnék ki magukat. Erre van is némi esély, mivel London is pályázik a 2012-es olimpia megrendezéséért, New York és Párizs mellett. A brit főváros ajánlatát összeállítók Wimbledont jelölték meg a teniszversenyek színhelyéül.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.