Őrzi helyét a DaimlerChrysler
Megszilárdította világpiaci vezető helyét a DaimlerChrysler (DL) autóbusz-üzletágának három márkája, a Mercedes-Benz, a Setra és az Orion - jelentette be Stuttgartban Wolfgang Diez, az Evobus GmbH, az autóbusz-üzletág vezetője, hozzátéve, hogy a jelenlegi nehéz piaci és versenyfeltételek ellenére az idén az értékesítés, az árbevétel és az üzleti eredmény növekedésére számít a cég.
Tavaly 25 100 jármű értékesítésével 3 milliárd euró árbevételt ért el a DaimlerChrysler autóbusz-üzletága. Termelése 40 százalékát - főleg alvázakat - menynyiségi szempontból legfontosabb piacára, Latin-Amerikába szállította. Árbevétel tekintetében továbbra is az eladások 70 százalékát kitevő európai buszértékesítés a meghatározó. Ugyanakkor amíg Nyugat-Európában, Latin-Amerikában és a NAFTA-térségben gyengül, Ázsiában mindennél dinamikusabban nő az új járművek értékesítése.
Az elmúlt évben közel 176 ezer 8 tonnánál nagyobb össztömegű autóbusz kelt el világszerte, 3 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban, a DC azonban 14 százalékos piaci részesedést ért el.
Wolfgang Diez a stagnáló piac ellenére is arra számít, hogy az előző évhez képes 10-10 százalékkal nő az árbevétel és az értékesítés az idén. A terjeszkedés fő súlyponti területe Ázsia, ahol a DC átlagon felüli növekedési lehetőségeket lát a buszpiacon. A vállalat már ma is e térségben értékesíti járművei közel 50 százalékát, s különös figyelmet szentel Kínának, Dél-Koreának és Japánnak.
Mivel ezek az országok többnyire "zárt" piacok, erős nemzeti partnerekre van szükség a sikeres terjeszkedéshez. Így a japán Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporationnal folytatott és a koreai Hyundaijal tervezett együttműködés egyaránt fontos lépés a térségbeli fejlődés szempontjából.
Kínában már ma is jelen van a DaimlerChrysler autóbusz-üzletága a Yaxing céggel alapított, 50-50 százalékos vegyesvállalat révén, amely távolsági buszokat gyárt. Ezenkívül Setra turistabuszok licencalapú gyártását végzi az Anhui Ankai Automotive Co. Ltd. Hefeiben. (DK)


