Dave Brubeck Budapesten
November 3-án ismét világhírű előadóművész hallható hazánkban: a Budapest Kongresszusi Központban 20 órától Dave Brubeck lép fel. Az 1920-ban született Brubeck már gyerekként nagy tehetségként indult, 13 évesen profi dzsesszegyüttesekben játszott. Saját trióját 1949-től 1967-ig vezette, 1972-től gyakran játszott három fiával együtt. Komponistaként számos standardet, két balettzenét, egy musicalt, egy misét, egy oratóriumot és filmzenéket alkotott. Kvartettje a legtöbb nemzetközi dzsesszfesztivál fő attrakciója. Az ő koncertje után, november 5-én a Petőfi Csarnokban pedig King-koncert lesz, a neves énekes évek óta Elvis legsikeresebb dalainak előadásával tiszteleg a legendás előadó emléke előtt. Sőt: tovább építi a legendát. Ő ugyanis nem másolta, hanem megtanulta Elvis előadásmódját. Eddigi sikerei után új albumon dolgozik, amelyeken olyan klasszikusok dalaiból is énekel, mint Louis Armstrong, de kortársak dalai is fölcsendülnek majd - minden bizonnyal a Petőfi Csarnokban is.
A 4x100 diadala
Új színházi rendezőt ünnepelhetünk. Egressy Zoltánt a színházba járók jól ismerhetik szerzőként, hiszen hatalmas sikert aratott Portugál című darabja a Kamrában, a Sóska, Sültkrumpli pedig már nemcsak itthon, hanem külföldön is népszerűségnek örvend. Rendezőként azonban nem ismertük mostanáig. Igaz, kényszerűségből vállalta el, hogy új darabját, a 4x100-at saját maga vigye színre, de ezzel is bizonyította: ízig-vérig színházi ember. A tragikomédia hol egy gyúrószobában, hol egy stadion melegítőpályáján játszódik, napjainkban. A verseny előtti előkészületek, a bemelegítés során fokozatosan sejlenek föl a négy fiatal nő közötti kapcsolatok, a személyes sorsok, magánéleti gyötrelmek, az egymás közti konfliktusok. A versenyen aztán sikerül legjobb idejüket futniuk, ám ez mégsem elegendő az olimpiai kiküldetéshez? A további történéseket azonban kár lenne elárulnunk, fordulatokban ugyanis bővelkedik a darab, amelyben eleven, érdekes figurák bontakoznak ki, s a történetet Egressy Zoltán ezúttal is finom nyelvi humorral írta meg. Remekelnek a szereplők: Sinkó László, Pogány Judit, valamint a négy lány szerepében Pelsőczi Réka, Kiss Eszter, Bozó Andrea és Kató Emőke. (Merlin Nemzetközi Színház, Budapest V. ker., Gerlóczy u. 4., tel.: 266-46-32, 318-98-44, [email protected])
Az izgalmas Carmen
A Szegedi Kortárs Balett ezúttal nem az együttes művészeti vezetője, meghatározó táncosa és koreográfusa, Juronics Tamás vezetésével, hanem két vendégkoreográfussal készített két új darabot, amelynek középpontjában egy-egy nő áll. A tragika című táncjátékot a német Martin Stiefermann koreografálta, ő négy stációban eleveníti meg egy nő életét, számára fontos személyekkel, találkozásokkal, konfliktusokkal (ilyen az édesanyja, a férje, a gyermeke és a barátnője). Már itt kitűnik, milyen remek formában van az egész együttes, s ez még szembetűnőbb az est második részében, a Carmenben. Az Izraelben született, Amszterdamban élő koreográfus, Uri Ivgi sajátos Carmen-történetet álmodott színpadra, erőteljes, egységes táncnyelvvel. Izgalmas a darab lehetséges helyszíne: akár börtönben is játszódhat a történet. Vagy kenyérgyárban? De valójában mindegy is: az őrök és a kiszolgáltatott rabok, vagy a munkát hajtó "menedzserek" és a robotoló munkások, akik a megélhetés miatt ugyanúgy nem tudnak innen elmenekülni, mint a rabok a börtönből - helyzetük nem sokban különbözik egymásétól. A figurákat elképesztő erővel jelenítik meg a Szegedi Kortárs Balett remek táncosai. (November 2-án, 4-én, 5-én, 15-én, 16-án, 18-án, 21-én, 22-én és 23-án Kecskeméten látható az új produkció, amely Budapesten legközelebb december 18-án és 19-én, a Nemzeti Táncszínházban tekinthető meg.)
Irish Dance Invasion
Újfajta táncprodukciót láthat a közönség november 1-jén a budapesti Thália színházban, két remek táncos-koreográfus, Ronan Morgan és Stephen Scariff szólistával. A rendező Alföldi Róberttel együtt a magyar és az ír zenét, a színházat és a táncművészetet ötvözték, amint a zenei aláfestés is az ír Mairéad Nesbitt (a Feet of Flames és a Lord of the Dance hegedűvirtuóza) és Kasza Tibor (a Crystal zenekar Emerton-díjjal elismert hegedűse) munkája. A két szólista táncolt Michael Flatley társulatában is, számos helyen aratott már nagy sikert. Mellettük 14 fiatal táncos kápráztatja el a közönséget, érzékeltetve, mire képes az ír-sztepp táncos, ha magyar. A november 1-jei bemutató után 2-án, 16-án és december 26-án is látható az IrishDance Invasion című produkció a Nagymező utcai Thália színházban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.