Kihívás előtt a kábelszakma
A kisebb kábelszolgáltatók tömeges csődjéhez vezethet, ha nem lesz versenysemleges a digitális műsorszórás megvalósítása során az állami támogatás elosztása - állítják a kábelcégek képviselői. A műsorszóráshoz szükséges fejállomások ára ugyanis 20-60 millió forint közötti, ennek megtérülése pedig a kistelepüléseken rendkívül hosszú időbe telne, ami gazdaságilag nem indokolja a beruházást.
A kábelszolgáltatókat képviselő szövetségek attól tartanak, hogy a digitális műsorszórás megvalósítása során közvetlen állami támogatást csak a földfelszíni műsorszóró Antenna Hungária (AH) Rt. kap majd.
Komoly problémát jelent a digitális műsorszórás bevezetésével kapcsolatban, hogy egyelőre nincs kidolgozott stratégia arra vonatkozóan, hogyan helyezhető el ez a szolgáltatás a piacon - közölte megkeresésünkre Hagymásy András, a UPC kommunikációs igazgatója. Amennyiben az állam egy adott piacon közvetlen támogatással is beavatkozik, különösen nagy figyelmet kellene szentelnie a versenysemlegesség megőrzésének. A kábelszolgáltatók az ügy kapcsán további tárgyalásokat tartanak szükségesnek mind a kormány, mind az AH képviselőivel.
A digitális technológia megjelenése a földfelszíni, illetve a kábeles és műholdas műsorszórásban tovább fokozza majd a piaci versenyt - állítja Bánkúti Erzsébet, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) helyettes államtitkára. A jelenlegi analóg megoldás mellett a műsorválasztékot tekintve a kábelszolgáltatók komoly előnyt élveznek a hagyományos földfelszíni műsorszórókkal szemben. A digitális műsorszórás megjelenésével azonban változhat ez a helyzet - tette hozzá Bánkúti Erzsébet.
A digitális földfelszíni műsorszórás tömeges elterjedésére hazánkban legkorábban 2007-től lehet számítani. Még tárcaközi egyeztetés előtt áll a technológiai áttérés módjának szabályozására és az állami szerepvállalás jellegének meghatározására vonatkozó tervezet, amely ezt követően a kormány elé kerülhet. Lehetőségként felmerült, hogy a távközlési szektorhoz hasonlóan a műsorterjesztési szolgáltatásnál is megvizsgálják, vannak-e jelentős erővel rendelkező piaci szereplők. Egy ilyen vizsgálat elsősorban a kábeltársaságok körében képzelhető el - véli a tervvel kapcsolatban Bánkúti Erzsébet. 2002-ben a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) összesen 172 eljárást folytatott, ebből 15-öt a kábeltelevíziós cégekkel kapcsolatban. A jelentős erővel bíró piaci szereplők meghatározását alátámaszthatja, hogy a kábelszolgáltatókkal kapcsolatos ügyek - egy kivételével erőfölénnyel való visszaélés miatt indultak. (KZ)


