BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kötelezetti koordináló szervezet

A nagy gyártók és importőrök részvételével megalakuló koordináló szervezet felállítását kezdeményezi az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) az e-hulladékok hasznosításának megszervezése céljából. Koordináló szerepre készül a hasznosítók által megalakított Elektro-Waste Kht. is.

Sorra keresi meg ezekben a hetekben a legnagyobb elektronikai termékeket gyártó és importáló cégeket az IVSZ annak felmérése céljából, hogy melyek lennének hajlandók részt venni egy a kötelezettek által megalapítandó kezelést koordináló szervezet előkészületi munkáiban. A szervezetünknél eddig 40-50 vállalat jelezte, hogy komolyan érdeklődik egy a hasznosítás koordinálásával foglalkozó közhasznú társaság létrehozása iránt, de további cégek jelentkezése előtt is nyitottak vagyunk - közölte Kátai Szabolcs, a szakmai szervezet projektmenedzsere.

Magyarországon évi 100-130 ezer tonna elektronikai hulladék keletkezik, s ez évente 10-15 százalékkal nő, miközben a teljes mennyiségnek egyelőre kevesebb mint 10 százalékát hasznosítják. Ezen az arányon javítana a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) az elektronikai hulladékokra vonatkozó európai uniós irányelv átvételével, amelyet Brüsszel 2004 augusztusára ír elő a tagállamoknak. A készülő jogszabályban az elektronikai eszközöket összesen tíz kategóriába sorolják be, amelyekre a gyártóknak és az importőröknek visszavételi és begyűjtési kötelezettséget, valamint 50-75 százalékos hasznosítási kötelezettséget határoznak meg. A kötelezett cégek érdekeltségét pedig a KVM úgy teremtené meg a hasznosítás finanszírozásában, hogy - az elképzelések szerint - 2005 januárjától az elektronikai eszközök után is termékdíjat vetnének ki a környezetvédelmi termékdíjakról szóló törvény módosításával. Ez alól a kötelezett vállalatok csak úgy szerezhetnének mentességet, ha gondoskodnak az általuk kibocsátott termékek megfelelő arányú újrafeldolgozásáról, egyéni úton, vagy koordináló szervezethez történő csatlakozással.

Az elektronikai gyártó és importőr cégek anyagi felelőssége az uniós irányelv átvételével mindenképpen növekedni fog, s az IVSZ is úgy ítélte meg, hogy az a leginkább költséghatékony megoldás, ha a kötelezett cégek maguk alakítanak meg egy koordináló szervezetet a hasznosítás megszervezésére - fogalmazott Kátai Szabolcs. Ennek érdekében az IVSZ a - GPS Capital Kft., a Bay Zoltán Alapítvány Logisztikai Intézete, valamint a BMGE elektronikai technológia tanszéke szakértőinek részvételével felállt - e-WM csoportot támogatja, és együttműködik velük a közhasznú társaság létrehozásának előkészületeiben. Várhatóan a csoport résztvevőiből alakulhat majd meg a koordináló szervezet menedzsmentje is.

A csatlakozásra hajlandó kötelezetti kör felmérését követően az e-WM szakértői októberig a begyűjtési és a hasznosítási lehetőségeket is megvizsgálják, s ennek alapján elkészítik a leendő koordináló szervezet konkrét üzleti tervvel kiegészített megvalósíthatósági tanulmányát. A közhasznú társaságot a tervek szerint az év végén alapítják meg, s ezt követően kezdődhet el a szerződések aláírása a kötelezett, illetve a begyűjtő és hasznosító partnerekkel. A rendszernek 2005. augusztus 13-ára kell teljes egészében felállnia, amikortól az összes EU-tagállamban kötelezően alkalmazni kell a kiterjesztett gyártói felelősség elvét. A rendszer piaci alapon, önfenntartó módon működne: a koordináló szervezet teljesítené a gyártók és importőrök hasznosítási kötelezettségeit, amelyeknek így a kht. felé fizetett hasznosítási díjon kívül más anyagi kötelezettségük nem lenne az elektronikai hulladékok újrafeldolgozásával kapcsolatban.

Ezzel párhuzamosan a hasznosítással foglalkozó cégek is készülődnek az új előírásokra. A cégbíróság néhány hónapja jegyezte be az Elektro-Waste Kht.-t, amelyet 11 begyűjtő, bontó és hasznosító vállalkozás ugyancsak az elektronikai és elektromos hulladékok feldolgozásának koordinálása céljából hozott létre. A társaság tagjai a közelmúltban több referenciaüzemet is beindítottak, s elkészült a hasznosítás koordinálására vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány is. Ez egész Magyarország területére, illetve a készülő jogszabályban megkülönböztetendő tíz hulladéktípusra vonatkozóan tartalmazza, miként oldható meg a begyűjtés és az újrafeldolgozás. Az utóbbi hónapokban több begyűjtő céggel is szerződést kötöttünk, s kötelezett vállalatokkal is tárgyalásokat folytatunk, akik a társaság tagjaként, vagy szerződött partnerként vehetnének részt a rendszer működtetésében - fogalmazott Kovács Árpád László, az Elektro-Waste Kht. ügyvezetője.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.