Dömpingvám polisztirolra
Kína 29 százalékig terjedő dömpingvámokat léptetett életbe a Tajvanról származó polisztirolszálra - jelenti a Bloomberg -, mert ezen import sérti a belföldi gyártók érdekeit. Az ország most először hozott büntetőintézkedést textilipari alapanyagra azóta, hogy három éve csatlakozott a Világkereskedelmi Szervezethez. Kivitelük mennyisége alapján a pótvám mindenekelőtt a Formosa Plasticsot, Tajvan legnagyobb ipari csoportját és a Far Eastern Textile Ltd.-t, a szigetország legnagyobb textilipari cégét érinti - közölte a pekingi kereskedelmi minisztérium, ám nem e cégek kapták a legnagyobb büntetést. A Formosa Plasticsra 6, a DuPont-Far Eastern Co.-ra 5 százalékot vetettek ki. A pótvámokat egy tavaly ősszel indított dömpingvizsgálat alapján határozták meg.
Tavaly egyébként 182 millió dollár értékben exportáltak Kínába poliamid 6-os és 66-os minőségű szálakat tajvani társaságok, ez tette ki az érintett kínai import 79,4 százalékát.
Kína egyébként más termékeknél is résen van. Ebben a hónapban annak a vizsgálatát is megkezdte, vajon nem érkezik-e az országba az előállítási költség alatti áron amerikai, dél-koreai és hollandiai kaucsuk. Terítékre kerültek egyes - az USA-ból, az EU-ból és Japánból származó - mezőgazdaságban használatos - rovarirtó szerek is.


