BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aggódhat az Unilever is

A legnagyobb európai cégek alighanem komoly nyereségcsökkenésről számolnak be harmadik negyedéves jelentésükben - áll a Bloomberg elemzésében. A harmadik negyedévben 41 százalékkal emelkedő olajárak nemcsak közvetlenül, de a gazdasági növekedés fékezésével is rontják a jövedelmezőséget.

A munkanélküliség immár ötéves csúcson áll, s ezzel együtt a lakossági fogyasztás is igencsak visszafogott. Az eurózóna gazdaságának azonban 60 százalékát a belföldi piac adja, amely most a kivitelnél jóval szerényebb növekedést mutat. Ezt különösen a napi fogyasztási cikkeket előállító társaságok érzik meg. A világ legnagyobb élelmiszer- és szappangyártója, az Unilever eredménye szakértők szerint akár 16 százalékkal - négyéves mélypontjára - is apadhat, míg a Nestlé már publikált számai 4,3 százalékos forgalom-visszaesést mutatnak.

A csökkenő vásárlóerő és a dráguló üzemanyag a gépkocsieladásokra is rányomja a bélyegét. A legnagyobb európai gyártótól, a Volkswagentől 13 százalékos profitcsökkenést várnak, a FIAT-nál a tavalyi veszteségnél is komolyabb mínuszra kell felkészülni, míg a DaimlerChrysler csak az egyesült államokbeli megugró Chrysler-eladásoknak köszönhetően lehet nyereséges.

Nem segít a profitoknak az sem, hogy a kormányok az árak féken tartására sok helyütt nyomást gyakorolnak a kiskereskedőkre. Így tett például az olasz vezetés mellett a francia is, ami miatt a világ második legnagyobb kiskereskedője, a Carrefour bejelentette: nyeresége várhatóan csökken a bázishoz képest. A visszaeső eredmények miatt a tőzsdei forgalom is szerényebb, ami a hitelintézeteket érinti érzékenyen. Az előrejelzések szerint a legnagyobb ilyen német intézmény, a Deutsche Bank 4,5 százalékkal alacsonyabb harmadik negyedéves nyereséget mutat majd ki.

Egyes ágazatokban azonban nem jelentkezik a kedvezőtlen trendek hatása. A legnagyobb skandináv telefonszolgáltatók, a TeliaSonera és a Telenor alighanem a korábbinál szerényebben, de növelte nyereségét, s igen jól teljesít az éves profitjának előrejelzését az idén már háromszor megemelő, telefonházakat (elő- és hátlapokat) gyártó Balda is. Nem panaszkodhat a svájci székhelyű ABB sem. Az ipari robotok megélénkült ázsiai kereslete és a végrehajtott komoly költségcsökkentések nyomán - a tavalyi veszteséggel szemben - elemzők szerint a cég idei első kilenc hónapja már nyereséges volt.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.