A 2004-es évben egyre több olyan hitelprogramot nyitottak meg, amelyek segíteni kívánták a pályázati úton elnyerhető viszsza nem térítendő támogatások igénybevételét, rugalmasan járultak hozzá a sajáterő-részhez és a megvalósítási folyamatok előfinanszírozásához. Ezúttal egy újabb hitellehetőséget, az Econova programot mutatjuk be.
A hitelkonstrukció célja: a versenyképesség növelését szolgáló, modernizációt, technológiafejlesztést végrehajtó magyarországi székhelyű mikro-, kis- és középvállalkozások beruházásainak finanszírozása hosszú lejáratú forrásokkal.
Keretösszeg: tízmilliárd forint. A hitel felhasználható telephely-létesítéshez, -bővítéshez vagy -korszerűsítéshez, tárgyieszköz-beszerzéshez, immateriális javak beszerzéséhez. Nem fordítható viszont más kölcsön kiváltásra, üzletrész, részvény vagy forgóeszköz megvásárlására. A hitel a különböző beruházásokhoz többször is igényelhető, de az összes felvett hitel együttesen nem haladhatja meg a 250 millió forintot, illetve a támogatástartalom - bármely három év vonatkozásában - nem haladhatja meg a százezer eurónak megfelelő forintösszeget.
Kamat: 1. kamatcsökkentéses verziónál "tőke + 1 éves kamatok 100 százaléka" biztosítéki elvárásokkal: 3 hónapos Euribor + legfeljebb évi 3,25 százalék; 2. biztosítéki elvárás "tőke + 1 éves kamatok 75 százaléka" verziónál: 3 hónapos Euribor + legfeljebb évi 4 százalék.
Hitelfelvevői kör: a jogszabályi előírások (2004. évi XXXIV. törvény) szerint kis- és középvállalkozásnak minősülő vállalkozások, amelyeknél a foglalkoztatottak száma a száz főt nem haladja meg.
Finanszírozási feltételek: a vállalkozásnak értékelhető üzleti terve kell legyen, és jogszabályi rendelkezések szerint működjön.
A finanszírozásból kizártak:
>> azok a gazdasági társaságok, amelyek nincsenek cégbíróságon bejegyezve,
>> azok a vállalkozások, amelyeknek 60 napon túli lejárt és át nem ütemezett köztartozásuk van,
>> 60 napon túli lejárt hiteltartozásuk van,
>> többségi (vagy többségi szavazati jogú) tulajdonosai által többségi tulajdonban lévő korábbi cégei, kapcsolt vállalkozásai ellen csőd- vagy felszámolási eljárás indult a hitelkérelem benyújtását megelőző öt évben,
>> negatív a saját tőkéje,
>> a tevékenység folytatásához szükséges hatósági engedélyek nem állnak rendelkezésre,
>> nem részesülhetnek támogatásban a külföldre irányuló szállítási ágazatban tevékenykedő vállalkozások, a mezőgazdasági, illetve halászati termékeket előállító, feldolgozó vagy azok marketingjével foglalkozó vállalkozások, valamint az exporthoz közvetlenül kapcsolódó tevékenységek.
Legfeljebb a nettó beruházási érték 75 százaléka kapható meg hitelként, a kötelező saját erő pedig legalább a nettó beruházási érték 25 százaléka. A saját erőbe nem számítható be az államháztartás más alrendszereiből kapott támogatás.
Hitelbírálati díj:
>> legfeljebb 150 millió forint tőkeösszegű hitelkérelem benyújtásakor legfeljebb 50 ezer forint + áfa
>> 150 millió forint tőkeösszeget meghaladó hitelkérelem benyújtásakor pedig legfeljebb 200 ezer forint + áfa
Futamidő: szerződéskötést követő legalább 4 év, legfeljebb 10 év az üzleti tervhez igazodóan.
Végső lejárat: 2015. november 30.
A támogatásról szóló igazolást a kedvezményezettnek a nyújtott támogatás támogatástartalmáról és a támogatásra vonatkozó kategóriáról a támogatás nyújtója (MFB Rt.) adja ki.
A hitelintézet belső szabályzata alapján a fedezeteknek el kell érnie
>> a kamatcsökkentéses verzió esetén a tőke + 1 éves kamatok 100 százalékát
>> a csökkentett biztosítéki elvárásos verzió esetén a tőke + 1 éves kamatok 75 százalékát.
A refinanszírozási kölcsönre vonatkozó jóváhagyások meghozatalának legkésőbbi időpontja: 2005. december 31.
További információért hívja a 06-1-344-5566 telefonszámot és keresse az Árindex Kft. forráskombinációs részlegének munkatársait, Gulyás Andreát, illetve Varga Attilát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.