EU: kérdések és válaszok - 45.
Milyen uniós ajánlások vannak a kkv-k pénzügyi terheire vonatkozóan?
Az üzleti feltételek javítása, a nagyobb adósemlegesség érdekében az egyik ajánlás felszólítja a tagállamokat, hogy biztosítsanak választási jogot a társasági adó fizetésére vonatkozóan, vagy korlátozzák a visszaforgatott nyereségre kivetett adót a személyi jövedelemadózásban. Az Európai Bizottság egy másik ajánlása szerint a kisvállalkozások fennmaradása érdekében a vállalkozás - beleértve az egyéni vállalkozókat is - öröklés vagy ajándékozás útján történő megszerzését, átalakulását a vagyonszerzési adókban és cégbejegyzési díjakban indokolt preferálni. A késedelmes fizetések leküzdéséről szóló irányelv pedig azt javasolja, hogy írásbeli szerződés hiányában, illetve ha a szerződés erről nem rendelkezik, a számla keltétől számított 21 nap legyen a fizetési határidő. Ennek kapcsán a késedelmes fizetések utáni minimális kamatláb legfeljebb 8 százalékponttal haladja meg az európai referenciakamatlábat. A 20 ezer eurós küszöb alatti adósságok esetében pedig a hitelező egyszerűsített jogi úton hajthassa be az adósságot, függetlenül attól, hogy vitatott-e vagy sem.
Hogyan képviselhetik érdekeiket közvetlenül a kis- és középvállalkozások az EU-ban?
Magyar kezdeményezésre, a napokban tartotta meg alakuló ülését Strasbourgban az Európai Parlamentnek az a pártközi csoportja, amely tevékenységének céljául a kis- és középvállalkozások érdekképviseletét és támogatását tűzte célul. A csoport az egyik legnépesebb úgynevezett intergroup az EP-ben, több mint száz tagja között valamennyi frakció képviselteti magát.
Miben kíván segíteni ez a pártközi csoport a kkv-knek?
A szóban forgó vállalati réteg legfőbb gondja a tőkeszegénység, a mobilitás és az információ hiánya. A kis- és közepes vállalatok - különösen a kelet-európai vállalkozók - nehezebben jutnak el Brüsszelbe, mint a nagy cégek, amelyeknek többnyire saját lobbiirodájuk van az EU székhelyén, ezért a csoport létrehozói szükségét érezték az érdekképviseletet is ellátó testület életrehívásának. A frakcióközi csoport alakuló ülésén a jelenleg is kidolgozás alatt álló, elevenen vitatott szolgáltatási irányelv volt az egyik téma, következőként pedig az unió versenyképességének helyzetét, a szoftverszabadalmat és a munkaidőről szóló szabálytervezetet tűzték napirendre.


