Gyengélkednek a vidéki szállók
Az alapvető tendenciák változatlansága mellett emelkedett a vendégéjszakák száma és a bruttó szobaárbevétel 2005. január-februárban az előző év első két hónapjához képest. A 41,3 százalékos szobakapacitás-kihasználtság is kissé magasabb volt 2004 azonos időszakánál - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentéséből.
Továbbra is Budapest az ágazat húzórégiója, míg a többi térségben stagnálás vagy csökkenés volt jellemző. Kelet-Magyarországon inkább a három, míg nyugaton a négy- és ötcsillagos szállodák szerepeltek jobban, de ritka volt a 40 százalék feletti szobakapacitás-kihasználtság a fővároson kívül. Budapesten közel 59 százalék volt az ötcsillagos szállodák szobafoglaltsága februárban.
Az országos tendenciáktól némileg eltérően alakult a Hunguest Hotels Rt.-nél a vendégéjszakák száma - mondta lapunknak Hülvely István vezérigazgató, aki pesszimista várakozásokkal néz a jövőbe. Budapesten várhatóan az előző évinél jóval kisebb mértékben, de növekedni fog a hotelek kihasználtsága, a vidéki szállodák forgalma azonban szinte biztosan számottevően elmarad a tavalyitól. Ennek egyik oka a Magyarországra utazó német turisták jobb esetben is csak stagnáló száma, míg a másik fontos tényező, hogy továbbra sem sikerül vidékre csábítani a fővárosba fapados repülővel érkező turistákat. A bevételi mutatók romlása irányába hat az erős forint is - mondta a szakember.


