BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Athénban még kitart az olimpiai lendület

A tavalyi athéni olimpia sokat javított Görögország gazdasági kilátásain és egyben tőkevonzó képességén is, különösen az infrastruktúra- és ingatlanfejlesztésben érdekelt külföldi vállalatok fektettek be jelentősebb öszszegeket a sportesemény teremtette igények kapcsán - írja a Terrapinn.

A beruházókat az ország két legnépesebb és egyben legtermelékenyebb térsége, az athéni és a theszaloníki régió vonzza, mivel csak ezek nyújtanak számukra megfelelő beruházási lehetőséget. Viszont a túlzott bürokrácia és az ágazat fejletlensége - a magas várható hozam ellenére - már számos céget eltántorított.

A gyerekcipőben járó athéni irodapiacon a megfelelő minőségű irodák csupán az összállomány negyedét adják, míg a fejlettebb piacokon, mint például Brüsszelben ez az arány 65 százalék.

Mivel a kínálat nem elégíti ki a keresletet, a bérleti díjakat nem az ingatlan helye, hanem a minősége határozza meg. Annak ellenére nincs elég iroda, hogy az olimpia kapcsán számos új épületet fel kellett húzni, viszont az építési és beruházási láz a játékok befejeződésével sem ért véget.

Mivel Athénban továbbra sincs elegendő iroda, itt jóval magasabb a bérleti díj, mint a fejlettebb piacokon. Összehasonlításképpen: a görög fővárosban a bérlő évente egy négyzetméternyi irodáért 380 eurót is fizet, míg a közel azonos népességű, de fejlettebb Barcelonában ez 276, Lisszabonban pedig 228 euróba kerül. Görögországban nemcsak a költségek, de a befektetőt érdeklő hozam is magasabb, mint a másik két mediterrán városban: a beruházók a hellén metropolis irodapiacán több mint 7,5 százalékos nyereségre is szert tehetnek, míg ez a szám Barcelonában csak 5,5, Lisszabonban közel 7 százalék.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.