Ellentmond a piac törvényeinek, hogy a téli gázszolgáltatás megnövekedett költségei nem érvényesíthetők a fogyasztói árakban, illetve hogy a nyári uborkaszezonban a szolgáltatók és a kereskedők nem adhatnak árkedvezményt a felhasználók számára - állapítja meg a GKI Energiakutató és Tanácsadó Kft. elemzése. Igaz, a fogyasztás nyári felfuttatása egy viszonylag szűk kört érinthet, hiszen a gázhasználók zöme kizárólag fűtésre használja az energiahordozót. Bár a téli időszak hoszsza és keménysége előre nehezen kalkulálható, becsülni azért lehet a felhasználást. A tapasztalatok szerint mindössze 5-10 olyan szélsőségesen hideg nap van, amikor az átlaghőmérséklet -8 fokra süllyed. Az idén a hidegrekord február 9-re esett, e napon a felhasználás 89 millió köbméter volt. A csúcsra járatott földgázellátó rendszer költségei ilyenkor a legnagyobbak, ám az egységár ugyanakkora, mint az év bármely más periódusában. Szélsőséges esetben előfordulhat, hogy az igényeket nem tudják kielégíteni, s mivel a lakosság prioritást élvez, a nagyfogyasztókat kötelezik "önmérsékletre". Utóbbiaknak azonban lehetőségük sincs arra, hogy akár felárral is, de tudják a termelésükhöz, működésükhöz szükséges gázt vételezni. Ilyen, üzletileg súlyos konfliktus kezelésére a hazai gázszolgáltatás nincs felkészülve. A GKI szerint a gondot az orvosolná, ha a kőolaj és kőolajszármazékok biztonsági készletezését kiegészítenék a földgázéval is. Egy stratégiai tároló építését javasolják, amely az importbeszállítások zavara esetén kisegítené a szolgáltatókat. Kérdés, hogy ennek a rendkívül drága beruházásnak a költségeit kinek kellene állnia: valamennyi fogyasztónak, vagy csak azoknak, akik szükség esetén gázt vételezhetnének ebből. A tárolókapacitások növelése amúgy is elengedhetetlen, hisz a fogyasztás 2015-ig akár 20 százalékkal is nőhet. Ezzel párhuzamosan a nyári felhasználást is növelni kellene, például a gázzal működő klímaberendezések elterjesztésével.
Egy valamennyi költséget fedező tarifarendszert kell kialakítani, ahol a többletszolgáltatásokért értelemszerűen többet is kell fizetni. A téli, hőmérsékleti felár bevezetése a lakosság - mint a legdrágábban kiszolgálható fogyasztói kör - számára egyértelmű árnövekedést jelentene.
A gázár megállapítása - leszámítva a meglehetősen szűk versenypiacot - hatósági jogkör. Az éppen aktuális kormányzat által kihirdetett tarifák azonban nem költségfedezeti, hanem szociálpolitikai alapokon nyugszanak, ami keresztfinanszírozást eredményez a piaci szereplők között, s ez - tekintettel a gázpiac 2007. júliusi teljes megnyitására - nem tartható fenn sokáig. Bármennyire is fájdalmas, ki kell mondani: a fogyasztónak minden területen meg kell fizetnie a számára biztosított szolgáltatás teljes költségét - hangsúlyozzák a GKI elemzői.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.