A hiányzó kőolaj-finomítói kapacitás jelentheti a globális energiaellátás Achilles-sarkát, legalább az évtized végéig - írja a múlt héten megtartott Oil & Money londoni konferencián elhangzottakra hivatkozva a Handelsblatt. Az elmúlt három évtizedben az alacsony finomítói árrések miatt a világ nagy olajvállalatai elhanyagolták a fejlesztéseket, ennek eredményeként egy globális léptékben közepesnek számító üzemzavar (mint a Katrina hurrikán pusztítása) is képes a kereslet-kínálat kényes egyensúlyát felborítani.
A szűk keresztmetszetet jellemzi, hogy míg az elmúlt tizenöt évben Európában nyolc, az Egyesült Államokban pedig húsz százalékkal emelkedett az üzemanyag-fogyasztás, a finomítói kapacitás ez idő alatt mindössze egy, illetve nyolc százalékkal bővült. A Szovjetunió utódállamainak kapacitása eközben harmadával visszaesett, igaz, ezt jócskán ellensúlyozta Dél- és Kelet-Ázsia finomítói kapacitásának hatvanszázalékos bővülése. Utóbbi térségben azonban az üzemanyag-fogyasztás is óriásit növekedett, így mindent összevetve a globális finomítóikapacitás-tartalék ma fele az 1990-esnek.
A globális kapacitáshiánynál is nagyobb gondot jelentenek ugyanakkor a lokális egyensúlytalanságok - nyilatkozta a napokban Thierry Desmarest, a Total francia olajmulti vezetője. Becslései szerint Európát nagyjából egyensúly jellemzi, az USA-ban és Ázsiában azonban súlyos kapacitáshiány mutatkozik. Thierry Desmarest szerint egyre nagyobb gond az is, hogy a világ finomítóinak túlnyomó többsége csak könnyűolajat képes feldolgozni, míg a termelésben egyre nagyobb súlyt képvisel a nehézolaj.
Piaci elégtelenségnek tartja a helyzetet a Handelsblatt által idézett Edmund Daukoru nigériai olajminiszter, aki szerint a multik ahelyett, hogy finomítóik fejlesztésre, illetve új kapacitások kiépítésére költötték volna a bezsebelt pénzeket, inkább kiosztották részvényeseik között. Ez a rövid távú gondolkodás súlyosan ártott a piacnak - tette hozzá a miniszter.
Ami az egyiknek piaci elégtelenség, a másiknak lehetőség: az utóbbi időben egyre több, a harmadik világ országaiban működő olajtársaság - köztük termelők - épít ki finomítói kapacitásokat. Az indiai Reliance például hatmilliárd dollárért ultramodern finomítót hozott létre, ahonnan a tervek szerint India mellett a világpiacot is el kívánja látni. Nagy esélyt látnak a kisebb, független olajfeldolgozók, mint a páneurópai Petroplus is: Marcel van Poecke, a hollandiai székhelyű társaság első embere szerint soha nem volt a szemfüleseknek olyan jó dolguk, mint manapság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.