BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kivándorlási hullám a gázpiacon

A versenypiacon földgázt vásárló nagyvállalatok száma legalább kettővel gyarapodik mától. A magyar téglagyártás mintegy felét adó Wienerberger, valamint a Teva gyógyszergyártó bízza kereskedőkre gázbeszerzését, s őket követi hamarosan a Magyar Alumínium (Mal) Rt. is. A novemberi nagyfogyasztói áremelés után ismét olcsóbb lett a gáz a szabadpiacon, ez okozza a váltani szándékozó cégek aktivitását.

Valóságos kivándorlási hullám indult el a gázpiacon. A tavaly januári liberalizáció óta a szabadpiaci beszerzést választó vállalatok összesen 64 telephelyükre kértek engedélyt a Magyar Energiahivataltól (MEH). Ebből 42 telephelyen a piaci elszámolású földgáz vételezésének megkezdését 2005 utolsó hónapjaira időzítették. Ám a legtöbben megvárták a váltással a november elsejét, ekkortól emelte meg a kormány a gáz hatósági nagyfogyasztói árát, átlagosan 19 százalékkal. Amíg ugyanis a versenypiac árai a beszerzési költségek emelkedését tükrözve folyamatosan növekedtek az év eddig eltelt időszakában, addig a hatóságilag megállapított fix díjszabás háromszor változott.

Információink szerint a legutóbbi, november elsejétől hatályos áremelést már azért kellett végrehajtani, mert a fix tarifa már huzamosabb ideje alacsonyabb volt a versenypiacinál, és ez konfliktushelyzetet szült. Ha ugyanis az eddigi nagyfogyasztók az alacsonyabb árak miatt visszatérnének a közüzemi díjszabáshoz, akkor megszűnne a piac, s ezt Brüsszelben sem néznék jó szemmel. Az Európai Unió éppenséggel azt várja tőlünk, hogy a gázpiaci verseny kiteljesedjen.

Az áremeléssel azonban helyreállt a rend, azaz ismét érdemes alternatív beszerzési forrás után nézniük a feljogosított nagyfogyasztóknak. Döntésüket alaposan meg kell fontolniuk, hiszen a közüzem és a versenypiac között nem lehet csak úgy ugrándozni az éppen aktuális áraknak megfelelően, hanem a váltást négy hónappal a tervezett időpont előtt jelezni kell a MEH-nél.

Ezt tette a beszerzését mától a piacon vásároló három nagyvállalat, a Wienerberger Téglaipari Rt., a Teva Gyógyszergyár Rt. és a Magyar Alumínium (Mal) Rt.

Kovács Lajos, a hazai téglapiacon mintegy ötvenszázalékos részesedésű Wienerberger termelési igazgatója lapunknak elmondta, hogy sikerült megegyezniük a gázkereskedővel, a vezeték tulajdonosával, valamint a gázszolgáltatóval, így mától élesben is kilépnek a piacra. A remélt megtakarítás nagyságáról az igazgató szerint korai még beszélni, mindenesetre gázszámlájuk ötszázalékos lefaragásával már elégedettek lennének. A Wienerberger mind a 15 gázfűtésű téglagyáránál végrehajtják az átállást.

Csakúgy, mint a Teva debreceni gyógyszergyárában – erősítette meg érdeklődésünkre Teszkó Gábor, a gyógyszergyár osztályvezetője, aki a megtakarítás összegét jelentősnek nevezte, de azt számszerűsíteni nem akarta. A Mal Rt. inotai és ajkai egységeiben elvben mától piaci áron kapják a gázt, de mint azt Tolnay Lajos, a társaság elnöke korábban lapunkkal közölte, az átállást januárra tolják ki (VG, 2005. november 4.). A Mal ezzel párhuzamosan technológiát is vált: szakít a nagy áramigényű, elektrolízises alumíniumgyártással, helyette a hulladékátolvasztásos eljárásra áll át. Az átolvasztás két gáztüzelésű nagyolvasztóban történik, építésükre 1,2 milliárd forintot költöttek. Ehhez a gázt az EMFESZ Rt.-től vásárolják. Jövőre várhatóan 2,5 milliárd forint lesz a gázszámlájuk, szemben az idei 2,1 milliárddal. Utóbbi nemcsak a magasabb tarifa miatt lesz nagyobb, hanem azért is, mert 20 ezer tonnával növelik jövőre a timföldgyártást.

A szabadpiacra lépő többi társaság között szinte kizárólag helyi távhőszolgáltatókat találunk. Rajtuk kívül az Agroferm takarmány-, a Nádép építő- és a Mondi papíripari vállalat szerepel az engedélyesek legfrissebb listáján.

Ami a szolgáltatói oldalt illeti, Vasanits Dezső, a Fővárosi Gázművek Rt. elnök-vezérigazgatója lapunknak elmondta, hogy tőlük hárman mentek el az utóbbi időszakban, de újabb lemorzsolódást nem vár. Úgy vélte, hogy a nagyfogyasztók most kivárnak, a fő kérdés ugyanis az, hogy a Mol Rt. nagykereskedelmi, valamint tárolási üzletágának tervezett eladására mit mond az Európai Bizottság, milyen feltételekkel hagyja jóvá a német E.On–Ruhrgas vételi ajánlatát, s az új tulajdonos milyen árképzést folytat majd.

Emellett az is izgatja a vállalatvezetőket, hogy emelik-e a nagyfogyasztói gázárakat jövő januártól. Ezzel kapcsolatban Kuhl Tibor, a Dunamenti Erőmű Rt. vezérigazgatója nemrég úgy nyilatkozott lapunknak, hogy az erőművi célú földgáz 19 százalékos év eleji drágulásáról kaptak előrejelzést – igaz, még a luxusprofitról szóló vita kirobbanása előtt. Ha ez bekövetkezne, akkor az áramtermelésre használt gáz ára fél év alatt másfélszeresére növekedne.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.