Jövő keddi máltai ülésén szűkíti a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság rendezésére pályázó országok ötszereplős táborát háromra az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA). A horvátokkal közösen kandidáló magyarok esélyeit szakértők szerint csökkenthetik a hazai futballban tomboló belviszályok: a Lothar Matthäus személyéhez köthető kapitánykérdés, valamint a labdarúgást irányító két fő szervezet, az MLSZ és az MLL irányítói közötti hatalmi harc. Az UEFA kulisszái mögötti lobbi a hét végén mindenesetre tovább erősödhet.
Magyarország 160 milliárd forintból finanszírozná az Eb-rendezés előkészületeit - jelezte érdeklődésünkre Szalay Péter, az Eb-pályázat magyar menedzsere. Mint mondta: az előzetes számítások szerint a stadionok át- és felépítésére mai árakon számolva 120 milliárd forintot költenének. Ebből 60 milliárd jutna a már a finálé helyszíneként is kijelölt Puskás Ferenc Stadionra. A másik 60 milliárdot három vidéki pálya: a fehérvári, a debreceni és a győri létesítmény rekonstruk-ciójára kellene fordítani. Ezeken kívül a legnagyobb tételt, 17,5 milliárdot az Eb célú városi infrastruktúrára fordítanák, míg a biztonságtechnikához, oktatáshoz és képzéshez 6 milliárd szükséges. Az edzőközpontok felépítését pedig további 2 milliárdból finanszíroznák. A maradékot a többi között a médiaközpontra, a teszteseményekre és a szervezési költségekre fordítanák.
Debrecenben és Székesfehérvárott a város vállalta, hogy az Eb-től függetlenül is felépíti a maga kisebb arénáját, az Eb-kompatibilis létesítmény felhúzásához azonban az államtól legalább ötvenszázalékos szerepvállalást, mintegy 20 milliárdos támogatást várnak. Hasonló a helyzet Győrben is, ahol a Quaestor Rt. újítja fel az ETO stadionját. Úgy tudjuk, hogy a korábban felsőbb utasításra a pályázati helyszínek közé került Üllői út már nincs a lehetséges Eb-helyszínek között.
Szalay Péter szerint ha sikerül bekerülni a három kiválasztott közé, akkor további komoly és költséges feladatok várnak a szervezőkre, a támogatások rendszerét pedig szinte gyökeresen meg kell ahhoz változtatni, hogy siker születhessen a második, 2006. decemberig tartó pályázati szakaszban. Ekkor ugyanis el kell készíttetni a végleges beruházási terveket és a megvalósíthatósági tanulmányokat. Ezek mellett szükség lesz az összes hatósági engedélyre is. Mindehhez 300-400 millió forintos keret szükséges.
A horvát-magyar kandidáció mellett a lengyelek az ukránokkal közösen pályáznak, Olasz-, Török- és Görögország pedig önállóan adna otthont az eseménynek. A lengyel-ukrán pályázat esetében az ukránokat tartják, a gyengébb láncszemnek, Görögország esélyeit pedig az csökkentheti, hogy még mindig nem tudták kiheverni az 2004-es nyári olimpia okozta gazdasági sokkot.
Magyarország a 2004-es és a 2008-as Eb rendezésére is pályázott. Előbbire Ausztriával közösen, utóbbira egyedül. Az Eb-rendezés csábító, hiszen Európa legjobb csapatait fogadhatná Magyar- és Horvátország, miközben rendezőként mindkét állam automatikusan képviseltetné magát a mezőnyben is. Szalay Péter jelezte: a legutóbbi helyszín, Portugália mintegy 280 millió eurós profitot könyvelhetett el rendezőként. (SK)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.