BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zörög a haraszt a Naftogaz Ukraininál

Először az látott napvilágot, hogy jelentős – nem hivatalos hírek szerint 890 millió dolláros – kiegyenlítetlen gázszámlája van a Naftogaz Ukraininek, majd az, hogy várhatóan 1,7 milliárd dolláros veszteséggel zárja az elmúlt évet. Tegnap már azt közölte, hogy önmaga nem képes tartozását rendezni. Magyarország számára nem érdektelen az ukrán állami olaj- és gázipari társaság helyzete, mert e cég felel az Ukrajnán át Magyarországra érkező gáztranzitért. Volt már rá példa, hogy nem annyi gáz érkezett meg hozzánk, mint amennyit az exportőr postázott. Ez a veszély állt fenn néhány napja is, amikor híre ment, hogy a gáztartozás miatt a szállító Roszukrenergo a várt felére csökkentette a Naftogaznak küldött közép-ázsiai gáz mennyiségét. Bár ez utóbbi hírt több szinten is cáfolták, a tartozás rendezése kapcsán azóta is napi egyeztetések vannak. Állítólag a január–februári elmaradást már pótolta a Naftogaz.

Igaz, nem önhibájából került kelepcébe. Az év eleje óta a korábbi ár kétszeresét, 95 dollárt fizet a gáz ezer köbméteréért a Roszukrenergónak, ám a drágábban vett gázt továbbra is a korábbi, államilag szabályozott áron kell továbbadnia a belpiacon. Helyzete tovább romolhat júliustól. A szállító 50 százalékos anyacége, a Gazprom ugyanis jelezte, hogy a világpiaci gázárak eddigi 20-30 dolláros emelkedése miatt újra kívánja tárgyalni a második fél évtől alkalmazandó árakat. Ukrán részről viszont azt szeretnék elérni, hogy még öt évig a mai áron vásárolhassanak a Roszukrenergótól.

A Naftogaz igyekszik olyan külföldi gázforrásokhoz jutni, amelyekben nem függ a Roszukrenergótól. Erre a következő években mintegy 400 millió dollárt szán, ám éppen e terveiből kell visszafognia azért, hogy csökkentse óriási veszteségét.

A Naftogaz 2004-ben még nyereséges volt: 12,4 milliárd dolláros forgalom mellett 1,5 milliárdos nettó eredményt ért el. E cég adta az ország GDP-jének egyhetedét, s 150 ezer alkalmazottja tette ki az ukrán foglalkoztatottak egy százalékát.

Vizsgálódás

A Naftogaznak is szállító Roszukrenergo az orosz Gazprombank és az osztrák Raiffeisen Bank 50-50 százalékos tulajdona, ám az amerikai igazságügyi minisztérium annak kiderítésén munkálkodik, kik állnak a Raiffeisen mögött – írja a WSJ.

A Roszukrenergo tőzsdére készül, s a tőzsdeszabályzat szerint teljesen nyílt lapokkal kellene játszania. Ráadásul rendre kapcsolatba hozzák az ukrán politikai vezetés gazdasági érdekeltségeivel, s ennek cáfolata meggyőzőbb lenne, ha jobban bele lehetne látni a társaságba.

A Roszukrenergo tőzsdére készül, s a tőzsdeszabályzat szerint teljesen nyílt lapokkal kellene játszania. Ráadásul rendre kapcsolatba hozzák az ukrán politikai vezetés gazdasági érdekeltségeivel, s ennek cáfolata meggyőzőbb lenne, ha jobban bele lehetne látni a társaságba.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.