Várhatóan megduplázódik az idén a visszagyűjtött és hasznosított hulladék mennyisége az elektronikai és elektromos termékek többségénél. Ennél alacsonyabb növekedési ütemre a hasznosításban egyedül a hűtőberendezéseknél lehet számítani, ezek visszagyűjtése és feldolgozása a többi terméktípushoz képest évekkel korábban megkezdődött.
A magyarországi elektronikai gyártó, importőr és kereskedő cégeknek tavaly óta kell gondoskodni az általuk forgalomba hozott termékmennyiség meghatározott hányadának megfelelő e-hulladék visszagyűjtéséről és feldolgozásáról, s az érintetteknek érdemes közvetlenül a hulladékkezelésre áldozni, ellenkező esetben környezetvédelmi termékdíjat kell fizetniük. Megkönnyíti az e-hulladékok begyűjtését, hogy 2005 augusztusa óta a kereskedő cégek is kötelesek visszavenni vevőik régi készülékeit új termék vásárlása esetén.
A rendszer sikeres startját jelzi, hogy tavaly az előzetesen várt 10 ezer tonna helyett összesen 16,5 ezer tonna e-hulladékot gyűjtöttek be és dolgoztak fel Magyarországon. Ezt alapul véve tarthatónak tűnik az európai uniós elvárás is, hogy 2008-ra Magyarországon is érje el az egy főre jutó hasznosított e-hulladék éves mennyisége a 4 kilogrammot, ehhez addigra mintegy 40 ezer tonna leselejtezett eszköz feldolgozására lesz szükség éves szinten.
A hasznosításra kötelezett gyártókat és importőröket segíti, hogy az elmúlt másfél évben hat közhasznú koordináló szervezetet hoztak létre feladataik átvállalása céljával. Közülük mintegy 80 százalékos piaci részesedést ért el az Electro-Coord Kht., amelyet tíz nagy hazai háztartásigép-gyártó és -importőr cég alapított meg (három világítótesteket forgalmazó nagyvállalat későbbi tulajdonosi csatlakozásával). A koordináló szervezethez mostanáig közel 280 gyártó és importőr cég csatlakozott. Ezek kibocsátását alapul véve a társaság tavaly 13,5 ezer tonna leselejtezett eszköz begyűjtését és hasznosítását szervezte meg, az idén pedig ez a mennyiség elérheti a 20-25 ezer tonnát.
A rendszer lelke a logisztika, ugyanis az Electro-Coord mára egy az ország 3500 kereskedésére kiterjedő begyűjtőhálózatot szervezett meg – fejtette ki Tóth Zoltán, a társaság ügyvezető igazgatója. Az eszközök elszállításával és feldolgozásával az – ebben az évben mintegy 2,1-2,2 milliárd forintos büdzsével gazdálkodó – koordináló szervezet 14 hulladékkezelő vállalkozást bízott meg, régiós alapon felosztva az országot. Ettől Tóth Zoltán azt várja, hogy az Electro-Coord rendszerében az összes mennyiségen belül a kereskedésekben leadott hulladék aránya 2006-ban – a növekvő volumenek mellett is – tízről húsz százalékra emelkedjen. Ugyanakkor a szakember szerint az e-hulladékok hasznosítása területén további átrendeződés várható, mert a begyűjtés növekedése és a hulladékokból kinyerhető nyersanyagárak emelkedése mellett is kétséges, hogy képes lesz-e mind a hat koordináló szervezet hatékony begyűjtési és hasznosítási rendszert kiépíteni.
Mindenesetre az e-hulladékok visszagyűjtését segíti, hogy május eleje óta a kereskedőknek további szigorításokkal kell számolniuk. Tavaly augusztustól mostanáig az új elektronikai vagy elektromos berendezések értékesítésével foglalkozó üzletek akkor voltak kötelesek visszavenni vevőik régi készülékeit, ha az eladótér alapterülete meghaladja a 35 négyzetmétert (kizárólag információs és távközlési eszközöket forgalmazó kereskedőknél pedig a 25 négyzetmétert). Azonban a módosítás értelmében az új eszközöket értékesítő kereskedők az eladótér nagyságától függetlenül kötelesek minden, az eladottal azonos használati célú régi terméket visszavenni a vásárlóktól. Az átvétel helye pedig a birtokbaadás helyével azonos, azaz házhoz szállítás esetén a régi gépet is a helyszínen kell átvenni. Igaz, a folyamat folytatásaként a gyártó – vagy az általa megbízott társaság – a kereskedőtől köteles annyi régi eszközt átvenni, amennyi újat az elad. Emellett az új rendelkezések azt is megtiltják a boltosok számára, hogy a náluk leadott régi, de még használható eszközökkel kereskedjenek, mostantól a teljes átvett mennyiséget át kell adniuk a velük szerződésben álló hulladékkezelő társaságnak. (NIG)
>> E-Hulladék Kht.
>> Electro-Coord Kht.
>> Elektro-Waste Kht.
>> Ökomat Kht.
>> Re-Elektro Kht.
>> Comp-Cord Kht.
>> E-Hulladék Kht.
>> Electro-Coord Kht.
>> Elektro-Waste Kht.
>> Ökomat Kht.
>> Re-Elektro Kht.
>> Comp-Cord Kht.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.