BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növekvő szerepben a lakossági szelektálás

Induló road-show-k. A nyár beköszöntével ismét nyakukba veszik az országot a csomagolási hulladékok hasznosítását koordináló közhasznú társaságok, színes oktató-felvilágosító rendezvények sorozatát szervezve a lakossági szelektív hulladékgyűjtés ösztönzése céljából. Az Öko-Pannon Kht. áprilisban Budapesten indította road-show-ját, amely ősz végéig közel 60 helyszínre látogat el az országban, s a közhasznú társaság ismét megszervezi a Zöld Pont logó jelentésének tudatosítását célzó kampányát, valamint a „Hozd vissza Sam!” akciót is. Összesen 15 hasonló rendezvényt tervez az Öko-Pack Kht., amely ezzel párhuzamosan a Hulladékból termék című kiállítás anyagát is több helyszínen mutatja be az országban. Nem véletlen az igyekezet, ugyanis a csomagoláskibocsátó vállalatok hasznosítási feladatait átvállaló koordináló szervezeteknek egyre nagyobb mértékben kell a lakossági szelektálásból származó hulladékra támaszkodni vállalásaik teljesítéséhez.

Az Öko-Pannon Kht.-val az idén májusig összesen közel 1900 hasznosításra kötelezett cég kötött partneri megállapodást, s a legnagyobb magyarországi koordináló szervezetnél arra számítanak, hogy a hozzájuk csatlakozott cégek csomagoláskibocsátása – a tavalyi 533 ezer tonnát követően – ebben az évben eléri az 574 ezer tonnát. Gönci Beáta, az Öko-Pannon Kht. kommunikációs vezetője elmondta: a társaság a partnerei kibocsátása 54 százalékának megfelelő mennyiségű csomagolási hulladék visszagyűjtését és hasznosítását vállalta, s ehhez – a vele szerződők befizetéséből – mintegy ötmilliárd forintot használhat fel. Hasonló vállalást tett az Öko-Pack Kht. is. Hartay Mihály, a koordináló szervezet ügyvezető igazgatója arra számít, hogy a társasághoz csatlakozott 600 cég mintegy 120-125 ezer tonna csomagolást bocsát ki az idén. Azaz a cég – a rendelkezésére álló 1-1,1 milliárd forintos büdzséből – mintegy 70 ezer tonna csomagolási hulladék begyűjtésének és hasznosításának a megszervezését tervezi.

Ezen belül jut egyre nagyobb szerep a lakossági szelektív hulladékgyűjtésnek, ugyanis az ipar és a kereskedelem területén keletkező csomagolási hulladékok nagy részét már ma is különválogatják, tehát csak a háztartásokban keletkező csomagolási hulladékoknál van igazán komoly bővülési lehetőség. Ennek kihasználása érdekében az Öko-Pannon ma már közel 605 – idetartozik Budapest is –, az Öko-Pack pedig mintegy 150 településen vesz részt az elkülönített lakossági hulladékgyűjtés finanszírozásában. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.