Magyarországi piacot keres 2,5–25 megawattos gázturbináinak a termék egyik legjelentősebb oroszországi gyártója, a Permi Motorok csoport. Már megkapta a magyarországi üzembe helyezéshez szükséges előzetes műszaki engedélyeket – tájékoztatta lapunkat Lazar Potasnyik, a cég képviselője. Június 30-ra elkészül az a jegyzőkönyv is, amelynek alapján megindulhat az itteni és – az illetékes külföldi hatóságok jóváhagyásával elvben – az európai értékesítés is.
A közelmúltban létrehozott magyarországi képviseletén keresztül ugyanis Európa más országaiba is kíván szállítani a permi gyár. Határainkon kívül kötötte első üzletét is: egy olaszországi műtrágyagyár két gázturbinát rendelt tőle. Az idén három magyarországi üzletre számít Lazar Potasnyik a folyó tárgyalások alapján, leendő vevői összesen 50-60 megawattnyi gázturbinát vesznek. Előkészületben vannak olasz, horvát és szerb eladások is.
Az érdeklődők főként önkormányzatok és gyártó cégek, ezek fűtésre, áram- és gőztermelésre használnák a berendezést. A turbinákat készre szerelve, konténeres kivitelben készítik. Egy 2,5–6 megawattos gázturbinás erőmű összeszerelése a helyszínen nyolc órát vesz igénybe. A gyártó kazánt is kínál, alapvetően a podolszki kazángyár termékét. A permi erőművek vezérlő rendszereit a Siemens műszaki eszközeinek felhasználásával építik ki. A szervizre egy magyar társasággal hoznak létre vegyesvállalatot.
Jelenleg 156 oroszországi erőműben használják a különböző teljesítményű permi gázturbinákat. A cég gáziparban használatos kompresszort is gyárt, ilyenből 223-at állított üzembe.
A 18 ezer fős anyacégnél az ipari gázturbinagyártás viszonylag új üzletág, sok évig a repülőgép- és rakétamotor-, illetve a helikopterreduktor-gyártás volt a meghatározó. Az erőművi turbinák az előbbi termékcsoport iránti kereslet gyengülésével kerültek előtérbe. A társaság egyik tulajdonosa a Pratt and Whitney légijármű- és ipari motorokat gyártó amerikai konszern is.
A Permi Motorok vegyesvállalatot hozott létre a Kurcsatov Intézet orosz tudományos központtal. A vállalkozás gázturbinás erőműveket kínál egy olyan plazmás feldolgozó berendezéssel, amely képes bármilyen, nem válogatott lakossági és ipari hulladékot hasznosítani. A technológia a szakmában ismert, csak az alkalmazás új. A teljesen automatizált rendszerben a hulladékot elektromos plazmatrónok segítségével majdnem háromezer fokra felhevítik. Újrahasznosítható benne a radioaktív hulladék is. Erről a társaság kész a paksi atomerőművel is tárgyalni.
„A permi gyár és a paksi atomerőmű szakértői között volt már az ügyben találkozó. Kaptunk egy részletes ismertetőt erről a technológiáról” – mondta érdeklődésünkre Mittler István, a Paksi Atomerőmű Zrt. tájékoztatási vezetője. Az erőmű szakértői – akik a radioaktív hulladék feldolgozásának technológiájával foglalkoznak – mérlegelik a különböző lehetőségeket jogi, műszaki és gazdasági szempontból is.
A megoldás nem károsítja a környezetet. Magas hőmérsékleten oxigén hiányában a hulladék felbomlik, és pirolízises gázt kiválasztva megolvad. A pirolízises gázt a gázturbina üzemanyagaként használják fel áram- és hőtermeléshez. A folyamat végén a megolvadt fémek kiválasztódnak, az egyéb hulladékot építőipari célokra granulálják.
A szemétből termelt energia elegendő a plazmatrónok működéséhez és lakossági értékesítéshez is. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.