BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hálózatot épít az Agroferment

Tíz fermentálóüzem felépítését tervezi Magyarországon – egyenként mintegy egymilliárd forintos beruházással –, a helyi önkormányzatokkal együttműködve az Agroferment Invest Kft. – tudtuk meg Ugrai Istvántól, a társaság menedzserétől. A franchise-rendszerben kiépülő hálózathoz megkapták az agrárminisztérium jóváhagyását, és az első üzem építése augusztus végén már megkezdődött Mezőkomáromban. A Fejér megyei településen 1,1 milliárd forintos fejlesztés keretében három nagy csarnok készül, az alapanyagraktár, a fermentáló-, valamint a hőkezelő, granuláló-, kiszerelőcsarnok. Az elképzelések szerint a termelés 2007 harmadik negyedévében indul meg a mezőkomáromi létesítményben.

Úgy tervezik, hogy a franchise-hálózat tagjainál egységes lesz az épületek megjelenése és az alkalmazott technológia is. Az 50-60 főt foglalkoztató üzemek évente 50 ezer tonna állati trágya és cellulóztartalmú szerves hulladék (fanyesedék, kukorica- és napraforgószár) feldolgozására alkalmasak, ezekből mintegy 25 ezer tonna talajjavító anyagot tudnak előállítani.

A létesítményeket üzemeltető cégekben a területet és az infrastruktúrát biztosító önkormányzatok kisebbségi tulajdonosok lesznek. Az egyes projektekhez a szükséges önerőt, mintegy 200–230 millió forintot a magyar magánszemélyek tulajdonában lévő Agroferment adja, a fennmaradó részt bankhitelből fedezik – mondta el Ugrai István. A hálózat következő üzeme várhatóan Füzesgyarmaton épül fel; hamarosan megkapják a jogerős építési engedélyt. Egyelőre két további települést – Sümeg, Jákó – választottak ki helyszínként, de az érdeklődést jól mutatja, hogy a fennmaradó hat gyárra 35-40 helyhatóság pályázik. Az elképzelések szerint 2008-ra mind a tíz hazai létesítményt felépítik, és az önkormányzatok évente jelentős bevételre számíthatnak majd a talajjavító anyag értékesítéséből.

Az Agroferment Szlovákiában és Csehországban is egy tíz-tíz tagból álló hálózat kiépítését tervezi; mindkét államban létrehozták már a projektekhez szükséges központi cégeket. Csehországban már megkapták az állami hozzájárulást, Szlovákiában jelenleg is tárgyalnak, de Ugrai István szerint jövőre megkezdődött a hálózat első helyi üzemének az építése. A létesítményekben a csírátlanítás (fermentálás) után még három ásványi anyagot kevernek a komposzthoz; ezek javítják a tápértékét, és nagymértékben megnövelik a vízfelvevő és víztartó képességét. Az így létrehozott természetes talajjavító anyagra különösen a szárazabb éghajlatú területeken lehet szükség, ennek megfelelően komoly érdeklődés van a termék iránt Dél-Európából, Észak-Afrikából és az Arab-félszigetről is.

Mivel az Európai Unióban egyre nagyobb hangsúlyt kap a műtrágya alkalmazásának a visszaszorítása, a közösség országaiból is többen érdeklődnek az Agroferment konstrukciója iránt. Már tárgyalnak az osztrák Alpine AG építőipari társasággal, amely Ausztriára szeretné megszerezni a franchise-jogokat, de svéd, finn és holland érdeklődő is van. VG

Szómagyarázat a fermentációra

A biofermentáció a természetben is lejátszódó aerob, termofil, biotermikus, biológiai oxidációs, mikrobiális, biokémiai és egyéb folyamatok együttese.

A szerves eredetű anyagok lebontásában, átalakításában főként heterotróf, termofil mikroorganizmusok (gombák, sugárgombák, baktériumok stb.) vesznek részt, amelyek a szerves anyagokat lebontják, átalakítják, stabilizálják. A gyorsított biofermentációs eljárás (gyorskomposztálás) a természetben lejátszódó fermentációs folyamat gyorsított, irányított és ellenőrzött körülmények között vezetett módja.

A technológia az előírt műveletrendszerből és berendezésből áll, amellyel a komponensek biológiai úton történő kezelése és ártalmatlanítása valósul meg.

A szerves eredetű anyagok lebontásában, átalakításában főként heterotróf, termofil mikroorganizmusok (gombák, sugárgombák, baktériumok stb.) vesznek részt, amelyek a szerves anyagokat lebontják, átalakítják, stabilizálják. A gyorsított biofermentációs eljárás (gyorskomposztálás) a természetben lejátszódó fermentációs folyamat gyorsított, irányított és ellenőrzött körülmények között vezetett módja.

A technológia az előírt műveletrendszerből és berendezésből áll, amellyel a komponensek biológiai úton történő kezelése és ártalmatlanítása valósul meg.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.