A hulladékgazdálkodási bírság a környezetvédelmi bírság egyik típusa, megfizetésére természetes személy is kötelezhető – szögezte le a Legfelsőbb Bíróság (LB) az alábbi jogvitában. Az ügy felperesénél a környezetvédelmi hatóság – bejelentés alapján – ellenőrzést végzett, és 300 darab 200 literes fémhordót talált. Ezeket a felperes állítása szerint egy kft.-től kapta, eredeti tartalmukat nem ismerte. Juhhodályt és kerítést akart építeni belőlük. Kiderült: a hordók növényvédő szerrel szennyezett hulladékok, emiatt a környezetvédelmi hatóság 1,2 millió forintra bírságolta a felperest. Az megfellebbezte a határozatot. A másodfokú hatóság a bírság összegét csökkentette, figyelemmel arra, hogy a felperes az ellenőrzést követően elszállította a veszélyes hulladékot.
Mivel azonban még így is sokallta a bírságot, bírósághoz fordult. Arra hivatkozott, hogy semmiféle hulladékgyűjtést, -előkezelést, -hasznosítást nem végzett, voltaképpen tárolást sem, ezért jogtalan volt az eljárás. A bíróság azonban elutasította a keresetét, mondván: a hulladékgazdálkodási törvény értelmében hulladékbirtokosnak minősült, és kötelessége lett volna az ártalmatlanításról gondoskodni.
A felperes a jogerős ítélet felülvizsgálatát kérte az LB-től. Egyebek közt azzal érvelt, hogy rá nem vonatkozik a hulladékgazdálkodási törvény. Az LB nem találta alaposnak a kérelmét. Rámutatott: a hulladékgazdálkodással összefüggő, a törvényben nem szabályozott kérdésekben a környezetvédelmi törvény rendelkezéseit kell alkalmazni. Ez és a hulladékgazdálkodási törvény is a környezet magas szintű védelmét szolgálja. A környezet védelmére vonatkozó általános szabályok megsértése szükségszerűen együtt jár a hulladékgazdálkodásra vonatkozó speciális szabályok megsértésével, és ez fordítva is igaz. A környezetvédelmi előírások megszegése pedig maga után vonja a bírság kiszabását.
Az LB kifejtette azt is: a törvény értelmében hulladékgazdálkodási tevékenységet bárki végezhet, rendelkezéseit bárki, így magánszemély is megsértheti. A felperes is a törvény hatálya alá tartozik, ha tehát annak rendelkezéseibe ütköző magatartást tanúsít, vele szemben jogszerűen kiszabható a hulladékgazdálkodási bírság. VG
A fejlesztési adókedvezményről (MK 2006/126. sz.)
A polgármesteri öregségi nyugdíjról (MK 2006/ 127. sz.)
A fejlesztési adókedvezményről (MK 2006/126. sz.)
A polgármesteri öregségi nyugdíjról (MK 2006/ 127. sz.)-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.