"Nem emeltünk árat Magyarországnak" – mondta tegnap a Magyar Hírlapnak a Gazprom egyik vezetője, megerősítve a gázóriás szóvivőjének előző napi nyilatkozatát. Szergej Kuprijanov szerint továbbra is a 2015-ig érvényes szerződés árképlete alapján jut hazánk gázhoz. Ez az ár azonban lényegesen magasabb, mint a köztudatban lévő ezer köbméterenkénti 250 dollár – ez az uniós átlag, amit állítólag 293 dollárra emel jövőre a Gazprom. Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. igazgatója 280 dollárra becsülte ezt az értéket.
A Népszabadság forrásai a lap tegnapi számában 295-300 dollárról számoltak be. A gázt vásárló E.ON Földgáz Trade kommunikációs igazgatója üzleti titokra hivatkozva nem árult el pontos értéket. Kutas István arról sem tudott beszámolni, hogy az E.ON mennyiért vásárol odahaza.
A GKI számításai szerint Németország legalább háromszáz dollárt fizet jelenleg ezer köbméterért. Olcsóbban jut ellenben orosz gázhoz Olaszország vagy éppen Csehország.
A különbség oka a gázszállítási szerződések többségében lévő árképletben keresendő.
"Az utóbbi öt-hat évben ez az árképzés előnyös volt Magyarországnak, a többi országhoz képest inkább olcsóbban kaptuk a gázt" – mondta Hegedűs Miklós. Miután az idén a gázolaj ára nagyon gyorsan emelkedett, valamivel az európai átlagár fölött kapjuk és fogjuk kapni a gázt. Ellenpéldaként itt van a már említett Csehország, ahol az E.ON legnagyobb német konkurense állapodott meg a Gazprommal.
Az RWE inkább a fűtőolajhoz kötötte a gázárat, így a cseheknél januártól átlagosan 4,2 százalékkal csökken a lakossági földgáz ára.
Hegedűs szerint nem biztos, hogy érdemes lenne követni a cseheket, mert lehet, hogy most jobban járnánk, a következő években viszont rosszabbul. A lap egy grafikont is közöl, amely az orosz gáz importárát mutatja be Magyar-, Német- és Olaszországban. Az ábrából látható, hogy a három ár az elmúlt tíz évben együtt mozgott: 2000-2001-ben a magyar gázimport ára volt a legmagasabb, míg 2004-ben a legalacsonyabb.
Hegedűs azért említ egy lehetőséget: bár gazdasági alkuval nincs lehetőség arra, hogy olcsóbban kapjuk a gázt, politikai megállapodással azonban lehetne próbálkozni.
A Moszkva-barát posztszovjet köztársaságok például olcsóbban jutnak az orosz gázhoz, míg ellenpélda is akad: a Kremllel szembeszegülők közül legutóbb Grúzia kapott "áremelési" fenyegetést. A magyar–orosz viszony az utóbbi években egyre szorosabbá vált. Felvetődött-e politikai alku a gázról?
A magyar gazdasági minisztériumban a "gázkérdésről" csak annyit árultak el a lapnak, hogy azt az említett 2015-ig szóló megállapodás szabályozza. Orosz forrásaink szerint a kétoldalú tárgyalásokon mindig a biztos és hosszú távú ellátásról volt szó, árról nem.
"Lehetett volna? Lehetett volna" – válaszolt röviden az orosz energetikai minisztérium a közelmúltban Budapesten is megforduló középvezetője. Magyar részről azonban csak az elmúlt hetekben tapasztaltak ilyen irányú megkeresést, felső szintű – értsd: Kreml általi – jóváhagyás nélkül azonban erről most már késő beszélni, a "hajó elment". Kóka János az elmúlt hetekben járt Moszkvában, látogatása részleteiről azonban sem ő, sem a tárca nem kívánt beszámolni. Kóka korábban csak azt tartotta fontosnak hangsúlyozni: Magyarország téli gázellátása ezúttal biztos. (Magyar Hírlap)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.