BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs orvos, megteszi a nővér is

Az orvoshiány mellé ápolóhiány is párosul, így a munkaszervezés csak úgy oldható meg, ha a nővérek orvosi munkát is végrehajtanak. Kérdés, hogy mit szól ehhez a beteg?

Túlterhelt, és fokozatosan elöregszik az ápolói réteg, ezért egyre nagyobb veszélyben van a szakma jövője – így summázható annak a felmérésnek az eredménye, amelyet a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) végzett országos szinten 83 aneszteziológiai és 76 intenzív osztály bevonásával. A kutatás ugyan valóban lesújtó képet mutat, de korántsem meglepőt, hiszen régóta tudott dolog, hogy az ország több régiójában – Budapesten és a Dunántúlon – ápolóhiány párosul az orvoshiány mellé.

„Az intenzív osztályokon dolgozó szakápolók többsége ugyan a fiatalabb korosztályhoz tartozik, de hosszabb távon nem tudják őket megtartani az osztályok, és a családalapítás után más területeken vállalnak munkát” – mondta lapunknak Balogh Zoltán. A MESZK elnöke hozzátette, hogy az aneszteziológia területén még súlyosabb a generációs probléma, hiszen a szakasszisztensek közel 100 százalékát a közép- és a nyugdíj előtt álló korosztály adja. Ugyanakkor regionális és megyei szinten is jelentős számban vannak olyan intenzív osztályok – a kórházak csaknem kétharmadában –, ahol a nappali vagy az éjszakai műszakban nem dolgozik szakápoló. „Jellemző, hogy még a diplomás ápolók sem rendelkeznek szakirányú végzettséggel” – mondta Balogh Zoltán.

Ugyanakkor nem meglepő, hogy a diplomás nővérek havi 100 ezer forintért nem hajlandók ezeken a helyeken dolgozni, ezért alakulhat úgy a munkaszervezés, hogy bizonyos időpontokra csak szakképzetlen ápolók jutnak. Ezenkívül ma már nincs különbség a hagyományos, illetve az intenzív osztályon dolgozók bére között, pedig utóbbi jóval nagyobb fizikai és pszichés terhet jelent, és az átlagost meghaladó odafigyelést követel. Ráadásul a hálapénzt is más osztályokon adják a betegek.

„Időszerűvé vált a jogosultsági körök felülvizsgálata és tisztázása, mert gyakran keverednek az orvosi és az ápolói tevékenységek. Sok olyan munkafolyamatot végeznek szakdolgozóink megbízással, illetve anélkül, ami nem tartozik a kompetenciakörükbe” – mondta a MESZK elnöke. Balogh példaként az újraélesztést, az intubációt és a lélegeztetőgépek beállítását említette, de az aneszteziológiákon sem jobb a helyzet. A törvény szerint ugyanis az asszisztens orvos nélkül nem altathat, mégis rendszeresen előfordul, hogy orvoshiányra hivatkozva ez megtörténik. „A nővér nem köthet be például transzfúziót; ilyen feladatot ők nem kapnak, mert csak orvos végezheti. Igaz, akadnak olyan feladatok, amelyeket elvégezhetne a nővér orvos felügyelete nélkül is, de ehhez jogszabály-módosításra lenne szükség” – mondta lapunknak Varga Ferenc.

A siófoki kórház főigazgatója hozzátette: kevesen választják ezt a pályát, mert több műszakban kell dolgozni, gyakran hét végén és ünnepnapon is, s ez elhivatottság nélkül aligha vállalható. Ugyanakkor a fiatal nővéreket az itteninél lényegesen magasabb fizetéssel ugyanúgy csábítják külföldre – most főleg az Egyesült Államokba –, mint az orvosokat. A kecskeméti megyei kórházban azonban bevallottan is rábíznak orvosi munkát a nővérekre. Ez azonban csak akkor történik, ha a végzettségük ehhez megfelelő – például főiskolai –, ezenkívül az osztályvezető főorvos meggyőződik arról, hogy az adott munkát a nővér valóban el tudja végezni. (AS-Network)

Gyulán még száz nővérre lenne szükség

Van, ahol nem okoz súlyos gondokat a nővérhiány. A hatvani Albert Schweitzer Kórház szolgáltatásait a közelmúltban magánosította a tulajdonos önkormányzat. Itt 20 nővér döntött úgy, hogy távozik. A mintegy 350 fős létszám azonban Kosztura László főigazgató főorvos szerint elegendő a feladatok ellátására. Gyulán más a helyzet. A Pándy Kálmán Megyei Kórházban régebben foglalkoztattak romániai nővéreket, de sokukat el kellett küldeni – tudtuk meg Halmosné Mészáros Magdolna ápolási igazgatótól. Az ápolásból jelenleg mintegy száz nővér hiányzik.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.