BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A HVG listáját is a Mol vezeti

A magyar vállalati szektor eddigi legátfogóbb képét adja a HVG által – a 2005. évi árbevétel szerint – összeállított top 500-as lista. A magyar gazdaság jelentős részét – az ipar esetében 85 százalékot – képviselő listán, amelyet a Mol vezet az Audi Hungária és a Nokia előtt, a nagykereskedők vannak a legtöbben (107-en). A legnagyobb előrelépő is közülük való: az EMFESZ Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi Szolgáltató Kft. egy év alatt közel 14-szeresére, 93 milliárd forintra növelte árbevételét, ezzel a 60. helyen debütált.

Az első 50-be 9 milliárd forintos forgalommal már be lehetett kerülni, ennél kisebb (8,998 milliárdos) árbevétellel mindössze egy cég, a Surján Hús Kft. szerepel. Az adózott eredmény szerinti rangsort a GE Hungary vezeti 250 milliárd forintos profittal, 100 milliárd fölötti nyereséget még a Mol (248 milliárd) és az OTP (158 milliárd) ért el. A legnagyobb építőipari cég a Strabag, a kiskereskedők listáját a Tesco, az élelmiszer- és dohányipari cégekét a Philip Morris Magyarország vezeti, a legnagyobb exportőr pedig a Mol.

A Figyelő tavaly nyáron kiadott top 200 listája és a HVG által összeállított sorrend több pontban – néhány esetben kifejezetten drámaian – eltér. (A Figyelő top 200 adatait a Dun & Bradstreet Hungária és az Ecostat szolgáltatta, a HVG top 500-as listáját a Creditreform-Interinfo állította össze.) Az élmezőnyt illető legnagyobb különbség a Nokia Komárom Kft. szereplése: az adatközléstől konzekvensen elzárkózó cég a Figyelő listáján nem szerepel – bár a szerkesztők jelzik, hogy kimaradt –, a HVG összesítésében viszont igen.

Az elektronikai óriást a 2004-hez képest 40 százalékos bővüléssel elért 1032 milliárd forintos árbevétel a harmadik helyre emelte, az elit elitje – az 1000 milliárd fölötti forgalmat elkönyvelő cégek klubja – 2005-ben háromtagú volt.

A két lista módszertana is eltér: a Figyelő a konszolidált adatokat megadó cégek részeredményeit külön nem tüntette fel, a HVG viszont – mint arról Muck Tibor, a top 500 szerkesztője lapunkat tájékoztatta – az önállóan létező cégek adatait akkor is szerepeltette, ha azok konszolidálva, előkelőbb helyen már megjelentek. Így például a T-Mobile – 270 milliárd forintos forgalommal – a HVG listáján a 14., a Figyelőén viszont ez a tétel – mivel a Magyar Telekomnál már megjelenik – nem szerepel. Ugyanez a magyarázata, hogy a Rába nevével a HVG listáján három helyen is találkozhatunk: a Rába Járműipari Holding Nyrt. (47 milliárd forintos forgalommal) a 118., de az első ötszázba a Rába Futómű Kft. (181. hely, 30 milliárd) és a Rába Járműipari Alkatrészgyártó Kft. (413. hely, 11 milliárd) is bekerült. Az OMV Hungária Ásványolaj Kft. esetében a különbség ennél nehezebben magyarázható: a cég a Figyelő listáján 136 milliárdos árbevétellel a 39., a HVG-én viszont – több mint százmilliárd forinttal nagyobb forgalommal – 21 helyezéssel előrébb szerepel. (A helyes adat a HVG-jével egyezik meg, azaz 238 milliárd forint – tudtuk meg az OMV-től.)

A HVG a vállalatok székhelye alapján megyei listákat is készített. Budapest után, ahol a top 500 közel fele, 231 cég székel, a legtöbb nagy társaság (46 cég) központja Pest megyében van. Az itt bejegyzett társaságok után a második legnagyobb megyei forgalmat – mindenekelőtt a Nokiának, a Sanmina SCI-nek és a Suzukinak köszönhetően – Komárom-Esztergom megye vállalatai könyvelték el. Az árbevétel-növekedés tekintetében viszont már Komárom-Esztergom vezet, éves összevetésben 38 százalékkal, de jelentősen, 30 százalékkal bővült a borsod-abaúj-zemp-léni és a szabolcs-szatmár-beregi top 500-asok forgalma is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.