BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Román piacra is lép az ATEV

Tíz évre kizárólagos jogot szerzett az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. arra, hogy a helyi Protan

S. r. l. vállalattal összefogva Románia egész területén gondoskodjon az állati hulladékok begyűjtéséről és feldolgozásáról – tudta meg a Világgazdaság.

A román kormány tavaly írt ki nemzetközi pályázatot az állati hulladékok országos begyűjtésének és kezelésének megszervezésére, amelyen az ATEV a Protan vállalattal konzorciumot alkotva indult el. Kiss Jenő, az ATEV vezérigazgatója elmondta: a pályázat megnyerése óriási lehetőség és kihívás is egyben, ezt az is jelzi, hogy a Magyarországnál kétszer nagyobb lélekszámú és arányában ennél is nagyobb állatállományt magáénak mondható Romániában jelenleg a magyarországinál jóval kisebb mennyiségű állati hulladékot kezelnek ellenőrzött körülmények között.

A konzorcium első körben három állatihulladék-feldolgozó üzem korszerűsítését vállalta, ezek közül a dési létesítmény felújítására az ATEV már négyszázmillió forintot fordított az elmúlt hónapokban. Emellett a cég kelet-magyarországi üzemei közül a debreceni, a hódmezővásárhelyi és a battonyai kapacitása sincs teljesen kihasználva. Így a felsorolt gyárak – ellenőrzött és biztonságos körülmények között – akár romániai eredetű hulladékot is fogadhatnak, amellyel az ottani feldolgozó kapacitáshiányán lehet enyhíteni, miközben a hazai létesítmények kihasználtsága javítható. Ezzel párhuzamosan az ATEV tavaly Magyarországon is legnagyobb részben visszaszerezte az európai uniós csatlakozás után elvesztett piacait – fejtette ki Kiss Jenő.

A vezérigazgató szerint a belső uniós vámhatár megszűnését követően osztrák és szlovák szolgáltatók jelentek meg a magyar piacon, akik a legjobban felhasználható, vágóhídi hulladékot kezdték kivinni egyre nagyobb mennyiségben, elsősorban Nyugat- és Északnyugat-Magyarországról. Ennek következtében az ATEV által kezelt állati hulladék mennyisége a 2004-es 198 ezer tonnáról 2005-ben 131 ezerre esett vissza, s a cég árbevétele 9,253 milliárdról 7,109 milliárd forintra csökkent.

Innen sikerült tavaly ismét 181 ezer tonnára növelni a volument, s a 7,238 milliárd forintos forgalom az árbevételben is szerény növekedést jelez. Kiss Jenő szerint a piac visszahódítása érdekében a versenytársak által legkeresettebb kategóriában tavaly húszszázalékos árcsökkentést hajtottak végre, s nem emeltek az árakon ez év elején sem. Ennek érdekében a cég jelentősen növelte a nagyobb hozzáadott értéket képviselő termékei, így a kutya- és macskaeledel alapanyagául szolgáló húsliszt értékesítését.

Az idén az ATEV legfontosabb fejlesztésként 980 millió forintot fordít gépjárműparkja cseréjére; erre 490 millió forintot az európai uniós finanszírozású KIOP pályázati keretéből nyert el. Ezzel egy időben a cég a hódmezővásárhelyi üzeme szennyvízkezelési rendszerének korszerűsítésére 250 milliót, az új győri gyűjtő-átrakó telep létesítésére pedig 200 milliót költ, míg Mátyásdombon új termék-előállító vonal indításán gondolkodik egy több mint 200 millió forintos beruházás keretében, toll-liszt előállítására.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.