BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Holcim-hatástanulmány

Százhúsz napon belül megkaphatja a zöld jelzést a Holcim 65-70 milliárd forintos zöldmezős beruházása: a társaság tegnap beadta az Észak-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőségnek a Nyergesújfalui Ipari Parkba tervezett cementgyár részletes környezeti hatástanulmányát, amely szerint az üzem a környezetet és a természetet csak minimális mértékben befolyásolná, a környéken élők egészségére pedig semmilyen káros hatást nem gyakorolna.

Az építési engedély kérelmét a Holcim akkor adhatja be, ha a felügyelőség elfogadja a részletes hatástanulmányt. Az új üzem, amelynek építése akár már az idén elkezdődhet, 280 főnek ad majd munkát: a 140 év után megszűnő lábatlani üzem összes alkalmazottját átveszi, emellett 52 új munkahelyet is teremt, a beszállítói szerződések révén pedig további ezer család megélhetését biztosíthatja. Nyergesújfalu önkormányzata és lakossága – a környékbeli településekkel ellentétben – támogatja is a beruházást. Ebben nem kis szerepet játszik, hogy a község az iparűzési adóból évi 150 millió forint körüli bevételre számíthat.

Az Imsys Kft. által elkészített hatástanulmányból, amelyen húsz szakember közel egy évig dolgozott, kiderül: a nyergesújfalui gyár levegőterhelő hatása minimális – sem a por, sem a nitrogén-oxidok koncentrációja nem éri el az egészségügyi határérték három százalékát –, az ivóvízkészletre semmilyen hatást nem gyakorol, a felszíni vizek terhelése minimális lesz, a gyár fajlagos vízfelhasználása pedig – az alkalmazott száraz technológiának köszönhetően – a lábatlani üzem felhasználásának a tizedére csökken. A nyersanyag a jelenlegi kötélpálya helyett fedett, zárt szállítószalagon kerül a közeli bányából a gyárba; szennyvíz, salak és pernye nem lesz, csupán háztartási és irodai hulladék keletkezik.

Richard Skene elnök-vezérigazgató a Holcim Hungária tavalyi eredményeiről is tájékoztatta lapunkat. A társaság – a világ második számú cementgyártója, a svájci Holcim AG leányvállalata – tavaly 1,459 millió tonna cementet és 848 ezer köbméter betont értékesített, 1,8, illetve 1,3 százalékkal többet, mint egy évvel korábban (a beton adja a forgalom 30 százalékát). A 31,5 milliárd forintos árbevétel alig marad el a 2005-östől, az adózott eredmény azonban – döntően a megnövekedett energiaköltségek miatt – egymilliárd forinttal, 4,6 milliárdra csökkent.

Tavaly az elsősorban Ukrajnából származó import az elnök-vezérigazgató szerint mintegy húsz százalékkal csökkent, ennek is köszönhető, hogy a belföldi kereslet – különösen az év második felében – jelentősen megugrott. A teljes kapacitáskihasználtsággal működő cég a költségnövekedést tavaly nem tudta áremeléssel ellensúlyozni, az idén azonban változik a helyzet: a Holcim-cement mintegy

8-10 százalékkal drágulni fog. Richard Skene 2007-ben a tavalyihoz hasonló „izgalmas évre” számít: szerinte folytatódik az import csökkenése (Románia az EU-csatlakozással ugyanis eltörölte a védővámokat, így az ukrán gyártók előtt újabb, közelebbi piac nyílt meg), az EU-támogatások első hulláma pedig már az idén éreztetni fogja hatását a hazai építőiparban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.