BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növekvő lakossági terhek

Jelentősen lassult tavaly a magyarországi gyógyszerfogyasztás növekedésének üteme. Míg 2005-ben még közel ötödével több patikaszer fogyott hazánkban, mint egy esztendővel korábban, tavaly mindössze hatszázalékos volt a bővülés. A GKI Egészségügykutató Intézet Kft. (GKI-EKI) becslései szerint 2006-ban 577 milliárd forint értékben adtak el gyógyszereket Magyarországon, ez 31 milliárddal több, mint 2005-ben.

Az átlagosnál nagyobb mértékben, közel 10 százalékkal emelkedett a támogatás nélküli szerek forgalma, s így tavaly már megközelítette a 100 milliárd forintot. Eközben támogatott készítményekből 480 milliárd forint értékben adtak el az elmúlt évben, ez öt százalékkal haladja meg az egy esztendővel korábbit. A támogatott szerek forgalmából 382 milliárd forintot fedezett az állam, 33 milliárddal többet, mint 2005-ben. Ez azt jelenti, hogy a dotáció mértéke tavaly forintban mérve is többet emelkedett, mint a támogatott termékek forgalma, s így 2006-ban több mint egy évtized óta először csökkent a lakosság által gyógyszerre fordított pénz.

Skultéty László egészségügyi szakközgazdász lapunk kérdésére elmondta: 2007-ben, ha a „normál” piaci folyamatok érvényesülnének, a hazai gyógyszerfogyasztás a 640 milliárd forintot is elérhetné, ebből a támogatott szerek forgalma 530-540 milliárdot, míg a támogatás nélküli készítményeké 100-110 milliárdot tenne ki. Az úgynevezett gazdaságos gyógyszerrendelést elősegítő törvény és a kapcsolódó rendeletek azonban jelentős változásokat hoztak a piacon, s számottevően befolyásolhatják a fogyasztás növekedését.

Néhány milliárd forinttal eshet a forgalom a költséghatékony kereslet ösztönzését célzó intézkedések hatására. A támogatási mértékek csökkentése révén például a betegek költségérzékenységére apellálva vár a kormányzat kedvező hatásokat – mondta Skultéty László. Kiemelte: a kisebb támogatás a tervek szerint akár negyvenmilliárdos megtakarítást is eredményezhet a kassza számára, ám a forgalom csökkenése a gyógyszerek iránti kereslet árrugalmatlansága miatt ennél várhatóan kisebb lesz. Nem várható továbbá az indokolatlan túlfogyasztás visszaszorítása a térítésmentes orvosságokért fizetendő háromszáz forintos úgynevezett dobozdíj bevezetésétől sem, a százszázalékosan támogatott gyógyszerkörbe ugyanis általában súlyos betegségek kezelésére szolgáló készítmények tartoznak.

Jelentősen csökkentheti ugyanakkor a hazai gyógyszerforgalmat az orvosok gyógyszerrendelési szabadságának szankciók melletti korlátozása, illetve az olcsó készítmények rendelésének szoftveres támogatása. Skultéty László jelezte: az, hogy az orvosoknak az azonos hatóanyagú készítmények közül a legolcsóbbat kell felír-niuk, akár 10–30 milliárd forint közötti visszaesést is okozhat a forgalomban.

Várhatóan kevésbé lesz ugyanakkor eredményes az orvoslátogatók közterheinek a bevezetése. Bár az ötmillió forintos regisztrációs díj miatt akár felére is csökkenhet a szakmában dolgozók száma, könnyen előfordulhat, hogy az intézkedés csak azt éri el, hogy az informálás helyett elsősorban eladásösztönző látogatásokra koncentrálja a gyártók erőforrásait.

Az idén a patikaszerek fogyasztása elérheti a 616 milliárd forintot, ebből a támogatott készítmények 510, a nem támogatottak pedig 106 milliárd forinttal részesülhetnek, miközben az állami támogatás mértéke a tavalyival lényegében azonos, 382 milliárdos lesz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.