BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismerd ki az ellenfeled!

A menedzser feladata az, hogy megragadja az egyszer adódó üzleti lehetőségeket, és később is megőrizze az azokból fakadó lehetőségeket – vallja Kolossváry Ádám, a Merkantil Bank elnök-vezérigazgatója, aki a pénzintézet 1988-as megalapítása óta, közel húsz éve annak első számú vezetője.

Üzlet. Kolossváry Ádám még a Magyar Nemzeti Bank fiatal munkatársaként egy tanulmányban foglalta össze a nyolcvanas évek idehaza akkor újdonságnak számító pénzügyi konstrukcióit, amit véletlenül az MNB alelnöke, dr. Kis Pál is elolvasott, és meghívta a kétszintű bankrendszer létrejöttéhez kapcsolódó munkacsoportok egyikébe. Kis Pálból az akkor alakuló Kereskedelmi és Hitelbank vezérigazgatója lett, aki Kolossváry Ádámot bízta meg a leánybank, a Merkantil Bank felépítésével. A nyugati, fejlett technológiák exportját megtiltó COCOM-lista kikerülését szolgáló úgynevezett crossborder lízing kapcsán a Merkantil olyan hírnévre tett szert, hogy az akkor hazánkba betelepülő Porsche Hungária velük kötött a gépjármű-finanszírozásra kizárólagos szerződést, és ez megalapozta, hogy a pénzintézet neve máig ezzel az üzletággal kötődik össze.
A privatizáció eredményeként a pénzintézet 1996-ban került az OTP Bank százszázalékos tulajdonába és lízinget, valamint hitelt egyaránt kínálva tovább erősítette a gépjármű-finanszírozásban megszerzett pozícióit. A fejlődés további lépcsője a hat magyarországi üzletágat összefogó – az ingatlanlízing területén is megjelenő – Merkantil csoport létrehozása volt, ezt a külföldi terjeszkedés követte. Az alapításkori 500 millió forintos jegyzett tőke 2006-ra 17,5 milliárdos saját tőkére, az egymilliárdos mérlegfőösszeg 198 milliárdosra (a csoportszintű mérlegfőösszeg 379 milliárdosra), a 38 milliós adózás utáni eredmény pedig ötmilliárdosra növekedett. Mindeközben az évente finanszírozott gépjárművek száma 1428-ról közel 50 ezerre, az eszközarányos nyereség mutatója pedig 1,2 százalékról 2,9 százalékra nőtt.
A tenisz alapszabálya, hogy még a játék elején ismerd ki ellenfeled gyengéit, és utána olyan labdákat üss, amelyek visszaadása a legnagyobb gondot okozza számára – Kolossváry Ádám ezzel a sporthasonlattal érzékelteti, hogy a Merkantil Bank az elmúlt években a hazai piacon több területen megszerzett elsőségét megtartva, az OTP külföldi akvizícióit követve, miért fordult a régiós terjeszkedés irányába. Igaz, ott a nulláról kell felépíteni az üzletágat, ugyanakkor a magyarországinál lényegesen nagyobb nyereség realizálható. A régiós jelenlét pedig már olyan egységesített termékek kidolgozását is lehetővé teszi, amelyekkel az összes piacon egyszerre jelenhet meg a bank.
Ember. „Az érettségi után még nem tudtam, mihez akarok kezdeni, de a katonaságnál alapvetően megváltozott a szemléletem, így az egyetemen, ahová a munka mellett jártam, már olyan jó tanuló voltam, hogy a többiek mindig azt kérték, ne előttük menjek vizsgázni. A tanulni vágyás máig megmaradt bennem, ez elengedhetetlen volt ahhoz, hogy miközben jó néhány kisebb-nagyobb pénzintézet eltűnt a színről, a Merkantil a hőskorból indulva máig fennmaradt és eredményes” – magyarázza Kolossváry Ádám, aki úgy látja, bankvezetőként a legnagyobb változást az jelentette, hogy a korábbinál lényegesen nagyobb felelősség hárult rá azzal, hogy személyes felelősséget érez a bank sorsáért.
A siker titka? „A munkatársak lelkesedése – beleértve magamat is –, a szorgalom, a tanulási készség és az alkalmazkodási képesség” – elemez a bankvezető, kiemelve, hogy miközben az indulásnál jó néhány korábbi kollégája azért nem követte a bankhoz, mert nem hitt annak sikerében, a vele tartó, főként fiatal szakemberekből álló csapat magja máig együtt maradt.
Kolossváry Ádám élete egyik legjobb döntésének és legizgalmasabb korszakának azt az időszakot tartja, amikor az OTP lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyetteseként megismerte a regionális növekedési pályára állt nagybank szervezeti működését, és olyan szolgáltatásokkal gyarapíthatta azt, mint amilyen a helyhezkötöttség nélküli ügyintézést elősegítő Telebank. Azok még a békeidők voltak – teszi hozzá –, így vált lehetővé, hogy öt évig az OTP-t és munka mellett a Merkantilt is irányítsam. Jellemző, hogy kezdetbena márkakereskedők még ötszázalékos jutalékot fizettek a finanszírozó partnereknek. Mára viszont olyannyira megfordult a helyzet, hogy ki is nevetnének, ha mi csak ekkora jutalékot fizetnénk nekik. Kolossváry Ádám szerint vannak, akik óvatosnak tartják, de ő inkább úgy látja, hogy a Merkantil olyan érték, amelyet meg kell őrizni, és ezért például annak ellenére, hogy a feladatokat delegálja, maga is mindig naprakészen követi a meghatározó folyamatokat.

Kolossváry Ádám

54 éves. Budapesten született. A Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen 1985-ben szerzett diplomát. Karrierjét a Magyar Nemzeti Bankban kezdte, 1971-ben. 1988-tól a Merkantil Bank elnök-vezérigazgatója, emellett 1996–2000 között az OTP Bank vezérigazgató-helyettese. Kolossváry Ádám vezérigazgatói feladatai mellett a szlovák, bolgár, horvát, román OTP Leasing vállalatok alapításáért, működéséért felelős fel-ügyelőbizottsági elnök


-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.