BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Készül a radioaktív lerakó

Célegyenesbe fordult a paksi atomerőművi kis és közepes aktivitású radioaktív hulladékok elhelyezésére szolgáló lerakó építésének előkészítése, amely a tervek szerint jövő év első felétől fogadja a szállítmányokat. Hegyháti József, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht. (RHK) ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta: a Tolna megyei Nagymórágyi-

völgyben, a föld felszíne alatt egy 40 ezer köbméteres végleges lerakóhelyet alakítanak ki. A befejezett kutatások és a most kezdődő beruházás várható összköltsége mintegy 38 milliárd forint, amelyet a Központi Nukleáris Pénzügyi Alapból finanszíroznak.

A tároló felszíni létesítményeinek építésére vonatkozó közbeszerzési eljárást az RHK néhány hete írta ki. Ennek keretében egy közel 1400 méter alapterületű központi, valamint egy több mint 2000 négyzetméter alapterületű technológiai épület kialakítására keresnek kivitelezőt. A felszíni beruházások értéke az előzetes számítások szerint elérheti a 2,5 milliárd forintot. A technológiai épületben egy akkora tárolóterületet alakítanak ki, amely elegendő mintegy 3000 hordó hulladék ideiglenes tárolására. Ez lehetővé teszi, hogy Paksi Atomerőmű Zrt.-ben jelenleg használt átmeneti tároló megtelését követően ne kelljen újabb költséges – többmilliárdos – beruházásba fogni, hanem a végleges föld alatti lerakó elkészültéig – 2008 első felétől – átmenetileg ebben a tárolótérben helyezzék el az atomerőműben keletkező kis és közepes aktivitású radioaktív hulladékot (a dolgozók védőeszközeit, a karbantartási hulladékot és egyéb technológiai segédanyagokat).

A helyi kőzet alkalmasságát igazoló felszíni vizsgálatok – a felszíni munkák előkészítésével egyidejűleg – 2003-ban befejeződtek, és 2005 novemberében az Országgyűlés előzetes elvi hozzájárulást adott a beruházás megkezdéséhez. Ezt követően Bátaapátiban két egymással párhuzamos, több mint egy kilométer hosszú lejtős akna kialakítását kezdték meg, s ezek összekötő folyosója mentén alakítják majd ki a hulladék végleges tárolására szolgáló kamrákat. Az első négy kamra várhatóan 2009-re készül el, a teljes beruházási program első fázisa (18 kamra) pedig 2013-ra fejeződik be.

Ezzel szemben a nagy aktivitású radioaktív hulladékok és a kiégett nukleáris fűtőelemek végleges elhelyezésére szolgáló tároló helyszínének kiválasztását célzó kutatások lényegesen lelassultak az elmúlt két évben. Az RHK Kht. tervei szerint a Nyugat-Mecsek területén – mintegy 500 méterrel a föld felszíne alatt – egy speciális laboratóriumot alakítanának ki a szükséges kutatások elvégzésére, ám a programot nagymértékben hátráltatja, hogy a közhasznú társaság az utóbbi években éves szinten mindössze 200 millió forintot használhat fel a programra. Mindenesetre itt a határidők kevésbé sürgetők, mert a kiégett atomerőművi fűtőelemek paksi átmeneti tárolójából az első szállítmányok csak 2047-ben érkeznek meg a végleges lerakóba.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.