BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ösztönző vállalatok

Több millió dollárt is költhetnek a vállalatok az általuk támogatott ösztöndíjak finanszírozására. A legtöbben a társadalmi felelősségvállalás keretében hoznak létre nagyobb költségvetéssel működő alapítványokat, amelyek révén a tehetséges diákokat és kutatókat felkaroló programokat támogatják.

Az előző héten Budapesten tartották a General Electric (GE) ösztöndíjprogramjához tartozó nyári szemináriumot. A GE öt évvel ezelőtt indította el a képzést Magyarországon, és az évek során csatlakozott ehhez néhány kelet-közép-európai ország – nyilatkozott lapunknak Leslaw Kuzaj, a GE közép-európai regionális vezető képviselője. Mivel a térség államai a világ dinamikusan növekvő országai közé tartoznak, és a GE számításai szerint az idén 35 százalékkal emelkednek az ideáramló közvetlen külföldi befektetések, így egyre nagyobb a képzett és tapasztalt menedzsment iránti igény.

A diákok kiválasztását az Institute of International Education (IIE), az egész világon tevékeny oktatási szervezet végzi. Christopher Medalis, az IIE európai központjának igazgatója elmondta: a GE alapítványa évente 1,5 millió dollárral járul hozzá a szervezet által támogatott programokhoz. Ebből megközelítőleg 500 ezer dollár jut a közép-európai régióban megvalósuló szervezésekre, emellett a hallgatók a vállalat működésébe, a menedzsment mindennapjaiba is betekinthetnek.

Az IIE keretein belül a GE mellett számos nemzetközi vállalat támogat ösztöndíjprogramokat. A három legnagyobb adományozónak számító közül a második, a Goldman Sachs befektetési bank által létrehozott alapítvány a vállalati vezetőképző programja révén ötven évente kiválasztott diáknak a három esztendőn keresztül juttatott 3000 dollár mellett vállalati betekintést is lehetővé tesz. Az alapítvány 2005-ben világszerte 15,5 millió dollár díjat adományozott a különböző programokon keresztül. A Magyarországon is elérhető Goldman Sachs Global Leadership Institute révén évente 300 ezer dolláros juttatást kapnak a kiválasztottak. Az ösztöndíjak tekintetében a közép-európai IIE-nél a dobogó harmadik helyén a Philip Morris áll, amely a szerbiai Niš Egyetemmel együttműködve szervez megközelítőleg 200 ezer eurós költségvetésű programokat.

Mindazonáltal a vállalati ösztöndíjazásnak egyelőre nagyobb kultúrája van az Egyesült Államokban, ahol a fent említett cégek mellett számos cég, így a Levi Strauss, az Alcoa és a Mattel hozott létre jelentős pénzügyi hátterű alapítványt. Két éve magyar diákoknak és kutatóknak is lehetőségük nyílik egyesült államokbeli cégeknél tapasztalatot szerezni.

Jórészt kelet-közép-európai érdekeltségű vállalatok vesznek részt a Magyar–Amerikai Vállalkozási Ösztöndíj Alap (HAESF) programjában. A közvetetten az amerikai kormány által támogatott magyarországi program nemcsak egyetemi hallgatók, hanem kutatók számára is lehetőséget biztosít olyan amerikai vállalatoknál, mint az ExxonMobil, a Graphisoft R&D Inc. és az American Airlines. A pályakezdők egy évre 25 ezer, a gyakorlatot szerzett kutatók ugyanerre az időtartamra 50 ezer dollárnak megfelelő támogatást kapnak. A nyertesek legfeljebb 12 hónapig maradhatnak az Egyesült Államokban, az ösztöndíj lejárta után pedig három évig Magyarországon kell dolgozniuk. Michael Lyons, a HAESF programfelelőse kifejtette: a cél az, hogy a magyar diákok és kutatók az USA-ban megszerzett tudást itthon kamatoztassák.

A vállalatok számára mindig előnyös egy-egy fiatal tehetség felfedezése – véli Christopher Medalis. A cégek bevonják magukat a helyi közösségbe, illetve oktatásba, és nem utolsósorban a közép-európai érdekeltségűek a „saját házban” nevelkedett szakembereket nagyobb biztonsággal alkalmazzák a leányvállalatoknál. VG

Ösztöndíjak

Forrás: VG-gyűjtés

GE Foundation Scholar-Leaders Program

Goldman Sachs Global Leaders Program

Philip Morris Partnerség az Oktatásért és a Közösségi Fejlődésért

Magyar–Amerikai Vállalkozási

Ösztöndíj Alap

Oracle Hungary vállalati ösztöndíj*

L’Oréal Nőkért és Tudományért**

* A BME-vel.

** Az UNESCO-val közösen.

GE Foundation Scholar-Leaders Program

Goldman Sachs Global Leaders Program

Philip Morris Partnerség az Oktatásért és a Közösségi Fejlődésért

Magyar–Amerikai Vállalkozási

Ösztöndíj Alap

Oracle Hungary vállalati ösztöndíj*

L’Oréal Nőkért és Tudományért**

* A BME-vel.

** Az UNESCO-val közösen.-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.