Kockázatot jelent a vegyes biztosítási rendszer az egészségügyben – véli a GKI Egészségügy-kutató Intézetének igazgatója.
Skultéty László szerint a magánbiztosítók csak akkor lépnek be az egészségügyi piacra, ha menedzsmentjogokkal rendelkezhetnek, ez azonban a vegyes modellben nem megoldott.
A GKI kutatója a 168 Órának adott interjújában elmondta: szinte biztos, hogy érvényes lesz a vizitdíj visszavonásáról szóló népszavazás, ezzel a lépéssel pedig 20-30 milliárdos hiány keletkezne, ráadásul Magyarországon a GDP öt százalékát fordítják az egészségügyre, jóval kevesebbet, mint Európa más országaiban, annak ellenére, hogy a magyarok jelentős összegeket költenek az orvosi ellátásra.
Skultéty szerint a tb tartozások behajtását akadályozza, hogy nincsenek pontos kimutatások a potyautasokról, és sok állami vállalat, hatóság is nagy összegekkel tartozik a társadalombiztosító felé.
Skultéty úgy véli, a magánbiztosítóknak csak akkor érdeke, hogy belépjenek az egészségügyi piacra, ha megfelelő jogosultságaik lehetővé teszik a kórházakkal, orvosokkal való szerződések ellenőrzését, ha pedig azt látják, hogy a politika akarja a rendszert irányítani, akkor számukra nincs üzlet ebben. A jelenlegi tervek szerint az egészségügyi- és korkülönbségeket kiegyenlítő fejkvótával gondoskodna az állam arról, hogy a biztosítók ne válogathassanak az ügyfelek között.
A GKI munkatársa szerint azonban nem életszerű, hogy a biztosítók mindössze egy név és az életkor ismerete alapján szerződnének valakivel, hiszen így nem ismerhetik a kliensek állapotát, és a prevenció is lehetetlenné válik.
Az egészségügy forráshiánnyal küzd, a magánbiztosítóktól pedig nem várható el, hogy fenntartsák a rendszert, amiből ráadásul még hasznot is szeretnének kitermelni. Skultéty szerint nagyobb költséghatékonyság, és a fölösleges kapacitások megszüntetése szükséges a fűnyíróelv szerinti takarékosság helyett, amely lehetővé tette, hogy rossz halálozási mutatókkal rendelkező kórházak tovább működjenek.
Szintén a korábbi kormányzati intézkedések miatt túl sok aktív ágy szűnt meg, a krónikus ágyakból pedig felesleg keletkezett.
A GKI intézetvezetője úgy véli: a biztosítók versenyéhez elengedhetetlen, hogy a fogyasztó tájékozottan dönthessen, amihez hiányoznak az információk.
Skultéty kijelentette: a volumenkorlát bevezetése hibás lépés volt, amely a kórházak eladósodásához vezetett, a jelenlegi helyzetben pedig félő, hogy a versenyben nem a minőség, hanem az adósságok minimalizálása lesz a döntő.
Skultéty azonban úgy látja, a kormánynak érdeke, hogy megegyezzen a magánbiztosítókkal, a konszenzus mind az MSZP, mind az SZDSZ számára létkérdés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.