Két és fél hónapos huzavona után hétfőn késő este megegyeztek a koalíciós pártok az egészségügyi átalakítás egyik legvitatottabb eleméről, a biztosítási rendszer reformjáról - olvasható az InfoRádió honlapján.
A parlament egészségügyi bizottságának szocialista elnöke az egyeztetés után elmondta, januártól minden megyében létrejön egy pénztár, amelynek az állam lesz a többségi tulajdonosa, a kisebbségi tulajdonrészre pedig a magánbiztosítók licitálhatnak.
Egy magántársaság akár több megyét is bevállalhat, ám azért, hogy ne alakuljanak ki monopóliumok, illetve "törpebiztosítók", a koalíció alulról és felülről egyaránt korlátozni kívánja az alapszerződésben vállalt biztosítottak számát - írja az Index.
A minimum félmillió fő, a maximum 1,5 millió lenne. A magántársaságok egyfajta liciten toborzási jogot válthatnak egy-egy megyére. Ezt követően azonban nem csak ott, hanem más országrészekből is verbuválhatnak kuncsaftokat. Az Index értesülései szerint a betegek választásának biztosítása érdekében azt is szabályoznák, hogy szomszédos megyékben ne ugyanaz a pénztár működjön.
Kökény Mihály hozzátette, Budapestre és Pest megyére más szabályok vonatkoznak majd - közölte az InfoRádió.
"Budapesten és Pest megyében, ahol körülbelül 2,7 millió ember él, 4 pénztár alakulhat meg, és ezek tulajdonképpen az egész régió teljes területén toborozhatják egy meghatározott ideig az ügyfeleket, tehát versenyezhetnek a biztosítottakért" - hangsúlyozta a politikus.
Kökény Mihály elmondta, a biztosítók több megyei pénztárban is tulajdonrészt szerezhetnek, de csak maximum másfélmillió állampolgárt biztosíthatnak, hogy ne kerüljenek monopolhelyzetbe.
"Működik a rendszerben a toborzás, azaz az egyénnek végre lesz választási lehetősége. Mindenki szabadon dönthet, hogy melyik legyen az a pénztár, amelyik az ő egészségbiztosítási ellátását nyújtja, mint ahogy nem kérdés az sem, hogy évente át lehet jelentkezni a rendszerben. Évente újragondolhatjuk a választásunkat" - jelentette ki Horváth Ágnes egészségügyi miniszter.
Mindez várhatóan nem jelenti majd több mint húsz új biztosító megalakulását, ennyi tőkeerős magántársaság ugyanis aligha van Magyarországon. Sokkal valószínűbb, hogy 5-8, legfeljebb 10 pénztár lesz majd, amelyek több megyéért is felelnek. Ezt valószínűsítette Horn Gábor államtitkár is a kedd reggeli Nap-keltében.
A szocialista frakció rábólintott a megyénkénti felosztásra, a főváros és vonzáskörzetével kapcsolatos javaslatról viszont még a plenáris ülés alatt is egyeztettek egymás között - írja a Népszabadság.
A több biztosító rendszerről szóló törvényjavaslatot október közepéig szeretné benyújtani a koalíció a parlamentnek - olvasható az Indexen. Várhatóan 2008-ban kezdődne az az időszak, amikor biztosítót lehetne választani. A tervek szerint 2009-től már a vegyes állami-magán társaságok fiizetnék meg a befizetett járulékokból az orvosi ellátásunk költségeit.
Mindez az állampolgár esetében legfeljebb annyi újdonságot jelent, hogy szerződnie kell az egyik egészségbiztosítóval. A járulék mértéke egyelőre nem változik, s azt ugyanúgy a munkabérből vonják le és fizetik be a munkaadók, mint eddig.
Fontos változás viszont már 2008-tól, hogy addig mindenkinek rendelkeznie kell valamilyen címen egészségbiztosítással, azaz nem lehet potyautas. Akinek ugyanis nem lesz biztosítása, annak már 2008. január 1-től meg kell fizetnie az orvosi ellátás teljes költségét
Kötélhúzás zajlik, de biztosan lesz modellváltás - véli Repa Imre, a Kaposvári megyei kórház főigazgatója a Népszabadságnak adott nyilatkozatában, aki korábban az Államreform Bizottság tagjaként maga is részt vett az átalakítás előkészítésében. Szerinte mindkét pártot a belső ellenzéke is kényszeríti a megegyezésre. A szakember hozzátette: a biztosítói modellváltás az egyetlen olyan erő, amely garantálja, hogy megtörténjenek az ellátórendszerben a tavasszal elmaradt változások. Azaz tovább csökken a kórházi szektor súlya, és csak azok az intézmények működhetnek, amelyek biztonságos és jó színvonalú ellátást nyújtanak. Tavasszal Repa Imre egyebek mellett lapunknak adott nyilatkozatában is elmondta: a jó minőségű betegellátásához 50-60 kórházzal kevesebb is elég.
Egyre kisebb az esélye a biztosítói modellváltásnak, a koalíciós alkudozás miatt nem marad idő a megvalósításra - mondta a lapnak Rékassy Balázs, a GKI-EKI szakértője. Szerinte szakmailag szinte megvalósíthatatlan a koalíciós kompromisszumot jelentő ötlet. Úgy tűnik az elképzelésből eltűntek a szakmai szempontok, csak a politika maradt. Sajnos már az se számít, hogy ezt a megoldást elvetik a biztosítók, ha meg őket kihagyják, akkor mi értelme az egésznek? Hozzátette: baj, hogy a koncepció készítői nem figyeltek a szakmára. Az új rendszert szerinte a háziorvosokra kellene építeni (ez volt egyébként a liberálisok elképzelése is - a szerk.).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.