Elkelt! 102,5 milliárd a MÁV Cargoért
A páros az értékelésben 96,67 pontot ért el. A MÁV vezetése megkezdi a konzorciummal az adásvételi tárgyalásokat.
A határidőre négy pályázó adta be kötelező érvényű ajánlatát a 30 milliárd forint alaptőkéjű és a hazai vasúti áruszállítás több mint 80 százalékát ellenőrző társaságra: három térségi konzorcium és egy amerikai vasútpiaci befektető társaság. A kiíró MÁV előbb a jelentkezők által a munkavállalói vállalásokra ajánlatokat értékelte, amelyre a megszerezhető 100 pontból 10-et adhatott, majd a külön és zárt borítékban beadott árajánlatokat.
Az osztrák-magyar konzorcium győzelmének kis szépséghibája, hogy a MÁV résztulajdonos a GySEV-ben, vagyis az utóbbitól várt vételárrész valójában nem hozna bevételt a MÁV-nak. Amikor a GySEV kifizeti a vételárat, a MÁV tesz majd át pénzt az egyik zsebéből a másikba. Nem hivatalos hírek szerint azonban a magyar társaságnak szerény részesedése van a pályázó konzorciumban.
Erőegyesítés szempontjából ígéretes a páros győzelme, s mint megírtuk, e privatizáció során nem kizáró ok – mint a Mol esetleges eladása esetén -, hogy a vevőben egy másik állam tulajdonos. (Stratégiai érdekekre hivatkozva azonban a Fidesz kezdeményezte a MÁV Cargo privatizációjának leállítását.)
MÁV-célok az eladással
A részvények értékesítésével a MÁV Zrt. mint tulajdonos a következő célokat kívánja elérni:
- a vételár maximalizálása;
- a MÁV Cargo gazdálkodási hatékonyságának növelése;
- a MÁV Cargo versenyképességének fokozása; a vasúti árufuvarozás ágazatának fejlesztése; a munkavállalók munkakörülményeinek javítása, valamint a munkavállalói elkötelezettség növelése.


