A GVI által megkérdezett 1240 társaság mintegy 15 százaléka – azaz kevesebb mint 200 vállalkozás – pályázott EU-s forrásokra tavaly. Összességében a pályázatoktól való távolmaradás jelentős mértékben függ a cég méretétől, a külföldi tulajdonhányadtól, az exportorientáltság mértékétől; ezek minél kisebb arányúak, a cégek vezetői annál kevésbé pályáznak európai forrásokra – derül ki a GVI többváltozós regresszió elemzéséből.
A pályázati hajlandóság attól is nagyban függ, hogy az adott cég mely iparágban dolgozik. Ezen belül nagy a szórás, az iparban és az építőiparban tevékenykedők 19, a kereskedelemben és a szállításban működők 13 százaléka jelentkezett tenderekre tavaly, míg a szolgáltatási szférában dolgozóknál ez a ráta 10, az idegenforgalomban működőknél pedig csupán 7 százalék volt – derül ki az elemzésből.
A pályázatokon való részvételben az önértékelésnek is fontos szerep jut. Azon vállalkozások, amelyek jónak ítélik az üzleti helyzetüket, 23 százalékban pályáztak. Ugyanakkor a kiírások bonyolultsága máig riasztó tényező; a cégvezetők csaknem egyötöde vélekedik így, s ugyanennyien gondolják azt, hogy túl időigényes a pályázati folyamat, 30 százalékuk szerint pedig túl kicsi a nyerés esélye. Jelentős gond, hogy a cégek 27 százalékánál azt tartja a vezető, hogy nem felelnek meg a pályázati kiírás szempontjainak, így például a eredményelvárásoknak.
A cégvezetők a csúszópénzeket sem hagyják ki a számításból, amikor pályázatról van szó, a vállalati szektor szerint tehát még mindig erős a korrupció a közszférában. Ezt leginkább az építőipari cégek vezetői gondolják így. A szegmens megkérdezett vállalatainak 15,2 százaléka gondolja ezt az Európai Uniós pályázatokkal kapcsolatban, míg ez az arány a szolgáltatási szférában csupán 7,7 százalék. VG