A partnerei által fizetett licencdíjakból származó 6,2 milliárd forintból gazdálkodva 351 ezer tonna csomagolási hulladék szelektív gyűjtését és hasznosítását szervezte meg tavaly az Öko-Pannon Kht. A koordinálószervezethez csatlakozott több mint 2000 kötelezett vállalat 2007-ben mintegy 615 ezer tonna csomagolást bocsátott ki, ám az ehhez képest elért 57 százalékos hasznosítási aránnyal valamennyien mentességet szereztek a csomagolóanyagok után számított környezetvédelmi termékdíj fizetése alól.
Viszkei György, az Öko-Pannon Kht. ügyvezető igazgatója elmondta: a szervezet tavaly az azt megelőző évhez képest kilencezer tonnával több csomagolási hulladék hasznosításáról gondoskodott. A jó eredményben pedig fontos szerep jutott a lakossági szelektív gyűjtésnek, amely ma már az ország több mint 4,7 millió lakosa számára érhető el az Öko-Pannon Kht. rendszerének keretei között. A társaság jelenleg az ország 64 régiójának 828 településén segíti a szelektív hulladékgyűjtés működését, finanszírozva a közszolgáltató cégek szelektálással kapcsolatos többletköltségeinek egy részét, valamint koordinálva az összegyűlt mennyiség hasznosítását. Ennek eredményeképpen a lakosságtól származó szelektált hulladék a 2006-os 41 ezret követően tavaly elérte a 45 ezer tonnát, az idén pedig meghaladhatja az 52 ezret.
A cég az Italoskarton Környezetvédelmi Egyesüléssel (IKSZ) együttműködve a következő években jelentősen növelni kívánja a hulladékká vált társított italosdobozok begyűjtési és hasznosítási arányát is. Baka Éva, az IKSZ ügyvezető igazgatója elmondta: tavaly Magyarországon a kibocsátott és hulladékká vált társított italosdobozok 8 százalékát tudták hasznosítani, miközben Németországban ez az arány 65 százalék volt. Azonban a két szervezetnél azt remélik, hogy a közös szemléletformáló kampányok eredményeképpen a hasznosítás aránya 2012-re Magyarországon is eléri a 20 százalékot. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.