BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Befűtöttek a biogázerőművek

Az elmúlt fél évben szinte havonta adtak át Magyarországon egy-egy új biogázerőművet. Az uniós és hazai költségvetési támogatásokkal épült korszerű szennyvíztisztítókhoz kapcsolódóan az elmúlt évtizedben már több mint egy tucat ilyen erőmű épült, ám hulladékalapanyag-bázisra csupán egyetlen, 2,5 megawatt névleges teljesítményű létesült Nyírbátorban, a Bátortrade Kft. beruházásában.

Többéves szünet után a következő biogázüzem csak tavaly októberben kezdte meg működését, amikor a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kenderes-Bánhalmán helyeztek üzembe egy megawatt villamosenergia- és 0,7 megawatt hőenergia-teljesítményű biogáz-tüzelésű kiserőművet. A beruházó Agrener Kft.-nek ez egymilliárd forintjába került. Európában egyedülálló biogáztermelő üzem kezdte meg működését novemberben a Magyar Cukor Zrt. kaposvári cukorgyárában is, 1,7 milliárd forintból, ahol a gyártás melléktermékét, a cukorrépaszeletet és -törmeléket hasznosítják. Néhány héttel később Klárafalván adtak át egy 0,5 megawatt teljesítményű létesítményt, s már javában folyik a próbaüzem a Pálhalmai Agrospeciál (PA) Kft. tavaly őszre elkészült erőművében is. A cég 2,5 milliárd forintos beruházással 1,7 megawatt teljesítményű biogáz-hasznosítót épített fel. A több mint 4200 hektáron gazdálkodó mezőgazdasági társaság vezetése azért döntött a biogáz hasznosítása mellett, mert az évi 800-900 szarvasmarha és 16 ezer sertés felnevelése során keletkező évi 30 ezer tonna szalmás istállótrágya hasznosítására épp egy biogázüzem tűnt a legjobb megoldásnak. Új irányt jelez a szennyvízalapú biogáz hasznosításában, hogy egy magánvállalat, a Dreher Sörgyár Zrt. – kifejezetten költséghatékonysági szempontokat szem előtt tartva – az idén januárra felépített egy 1,4 megawatt teljesítményű, szennyvíztisztítóval összekapcsolt erőművet mintegy 500 millió forintból.

Csakhogy a további fejlesztések ellen hat, hogy a megújuló energiaforrásból nyert energiával termelt áram kötelező átvételéről szóló kormányrendelet értelmében a biogázerőművek üzemeltetőinek is havonta menetrendet kell adni áramtermelésük várható alakulásáról. Öt százaléknál nagyobb mértékű eltérés esetén kilowattóránként 5 forintos szabályozási pótdíjat kell fizetniük. Az erőművekhez tartozó hasznosítóüzemekben termelt biogáz minősége és fűtőértéke azonban az alapanyagként felhasznált hulladékok összetételétől függően változhat, így a biogáz elégetésével megtermelt áram mennyisége is ingadozhat – fogalmazott Szárszó Tibor. A PA Kft. projektvezetője elmondta: ez a gyakorlat tervezhetetlenné teszi az áramhálózatba egyébként jól integrálható biogázüzemek gazdálkodását, mivel a pótdíjak a teljes nyereséget könnyedén felemészthetik.

A már megvalósult fejlesztések ellenére az egy főre eső hasznosított biogáz mennyiségét tekintve Magyarország még mindig az utolsó helyen áll Európában, miközben az országnak kiválóak az adottságai a megújuló energiaforrás hasznosítására. A Magyar Biogáz Egyesület szerint gazdaságosan a teljes energiafelhasználás 10–25 százalékát lehetne biomassza-alapú energiatermeléssel kiváltani. Ennek egytizedét lehetne biogázból fedezni, nagyjából 300 megawatt erőművi teljesítmény kiépítésével.




Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.