Mol Nyrt.: vezeték- és részvényügylet
Megkezdődik a térségi gázszállító hálózatok közös fellépésének előkészítése – döntöttek pénteken Bukarestben az érintett országok gázvezeték-szállító vállalatai. A NETS (New Europe Transmission System) tagjai: a romániai Transgaz, a bosznia-hercegovinai BH-Gas, a szlovéniai Geoplin Plinovodi, a magyarországi FGSZ Földgázszállító Zrt., az ausztriai OMV Gas, a horvátországi Plinacro és a szerbiai Srbijagaz.
A térség független, regionálisan integrált gázvezeték-hálózatának létrehozását tavaly decemberben az FGSZ Földgázszállító kezdeményezte. A lépéssel felgyorsulhat az érintett országok gázinfrastruktúrájának fejlesztése, új nemzetközi összeköttetések jöhetnek létre, erősödhet a verseny, javulhat a régió ellátásbiztonsága. „Az Európai Bizottság támogatja a NETS projektet” – közölte Olivier Silla, az EB energiaügyi és szállítási igazgatósága képviseletében.
Pénteki bejelentése alapján a Mol részvényenként 109,83794 dolláros áron amerikai típusú vételi jogot szerzett arra az
1 404 217 darab A sorozatú Mol-törzsrészvényre, amelyet az ING Bank vett meg a BNP Paribas-tól. Az ING európai típusú eladási jogot szerez a papírokra a fenti áron. Mindkét opció lejárata egy év.
OMV-reagálás
„Az OMV továbbra is kíváncsi a Mol-vezetés ügyleteire, így a mostani, 1,3 százaléknyi részvényt érintő opciós megállapodására is” – áll az OMV közleményében.A Mol megvásárlására törekvő cég szerint a magyar társaság megint az egyik zsebéből a másikba tette a pénzt, átláthatatlan és üzletileg indokolatlan módon.
A tranzakcióval menedzsmentje csökkenti a „valódi tulajdonosok” ellenőrzését a részvények fölött – állítja az OMV –, miközben valódi értéket nem teremt.
A Mol megvásárlására törekvő cég szerint a magyar társaság megint az egyik zsebéből a másikba tette a pénzt, átláthatatlan és üzletileg indokolatlan módon.
A tranzakcióval menedzsmentje csökkenti a „valódi tulajdonosok” ellenőrzését a részvények fölött – állítja az OMV –, miközben valódi értéket nem teremt.-->


