Tovább folytatódott tavaly a globális gyógyszerpiac bővülése, hazánk azonban ezúttal nem vette ki részét a növekedésből. Miközben a legnagyobb fejlett országokban az egy esztendővel korábbinál 3-4 százalékkal több patikaszert értékesítettek, s a nagyobb népességű feltörekvő államok többségében ezúttal is 10 százalék fölötti növekedést mértek, Magyarországon az elmúlt bő 15 évben először szűkült a gyógyszerpiac, mégpedig számottevő mértékben. Előzetes adatok alapján a globális gyógyszerpiac forgalma tavaly 670–680 milliárd dollár között alakult, ez körülbelül 5 százalékos növekedést jelent az egy esztendővel korábbihoz képest. A bővülés némileg kisebb mértékű volt, mint egy évvel korábban, hiszen a legnagyobb nemzeti piacnak számító – a teljes globális forgalom körülbelül harmadát adó – Egyesült Államokban a 2006-os 8,3 százalékos emelkedést követően tavaly csak 3,8 százalékkal nőtt a gyógyszerfogyasztás, a többi jelentősebb piac bővülésének enyhe gyorsulása pedig ezt nem tudta kompenzálni.
Közben Magyarországon komoly trendváltás történt. Míg a 2007-et megelőző hat évben a globális szintnél jóval gyorsabban, átlagosan 15 százalékot meghaladó ütemben nőtt a gyógyszer-értékesítés hazánkban, tavaly a rendszerváltás óta először visszaesést mértek a piacon. Nem is kicsit: ágazati szakértők és piackutatók 5–15 százalék közé teszik a piac szűkülését.
Skultéty László, a GKI-Egészségügykutató Intézet Kft. (GKI-EKI) ügyvezető igazgatója lapunk kérdésére elmondta: a korábbi tendencia megfordulásához több tényező is hozzájárult. Befolyásolta a gyógyszerpiac tavalyi alakulását például, hogy az előző évben nem igazán alakult ki nagyobb járvány, és természetesen igen komoly hatása volt a 2007 elején életbe lépő gyógyszer-gazdaságossági törvény több intézkedésének is. Utóbbiak közül kiemelkedett a támogatási kulcsok csökkentése, emiatt – főleg az év elején – jelentősen megugrottak a fogyasztói terhek, s bár a generikusok versenyének fokozását célzó intézkedések hatására megindult árharc ezt némileg kompenzálta, a támogatási szint így is alacsonyabb volt tavaly, mint 2006-ban.
Skultéty László kiemelte: az elmúlt esztendőben a támogatott és a nem támogatott patikaszerek forgalma is csökkent hazánkban, sőt érdekes módon az utóbbiaknál mértek nagyobb visszaesést. Ez szintén a támogatási kulcsok mérséklésére, pontosabban azok kiszorító hatására vezethető vissza. A fogyasztók ugyanis azokat a készítményeket, amiket az orvos felírt – függetlenül az árak emelkedésétől – nagyrészt tavaly is megvásárolták, azonban így kevesebb pénzük maradt a vény nélkül kapható készítményekre.
A GKI-EKI ügyvezetője szerint ebben az évben ismét változás várható: Magyarországon 2008-ban a világszintű tendenciáknak megfelelően alakulhat a hazai gyógyszerfogyasztás. Előrejelzések szerint a globális piac 4-5 százalékkal bővülhet, s feltehetőleg az idén már a hazai gyógyszer-értékesítés is enyhén emelkedik. Skultéty László jelezte: ennek az irányába hathat, hogy a közeljövőben nem várható a támogatási kulcsok további csökkenése, s a vizitdíj megszüntetése miatt valószínűleg növekszik majd az orvos-beteg találkozások száma is (ez pedig több receptfelírást eredményezhet). Emellett az eddigi tapasztalatok alapján bár folytatódik, de lassul a gyártók közötti árverseny, s az idén nem maradnak el a járványok sem, ez pedig szintén a forgalom emelkedését eredményezheti.
A gyógyszergazdasági törvény több intézkedése miatt az átlagosnál is nagyobb mértékben esett a vezető gyógyszergyártók forgalma Magyarországon az elmúlt esztendőben. A piac 10 legnagyobb szereplőjéből hétnek csökkent a piaci részesedése, így míg tavalyelőtt ezek a vállalatok a teljes forgalom közel 59 százalékát bonyolították le, tavaly már csak 56-ot. A legnagyobb mértékben a Richter hazai árbevétele zuhant, amely több mint egy százalékpontot vesztett piaci részesedéséből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.