BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kapacitásnövelés a BAT-nál

Az elmúlt két évben összesen mintegy 1,5 milliárd forintot költöttek a gyártási kapacitás növelésére a British American Tobacco Hungary pécsi üzemében – tudtuk meg Mike Adamsontól, a gyár igazgatójától. A fejlesztések révén a korábban évente hatmilliárd szál cigarettát előállító üzemben a múlt évben már 10,4 milliárd szálat gyártottak, ebből 6,5 milliárdnyit adtak el Magyarországon. Az idén várhatóan 10 milliárd cigarettát állítanak majd elő a pécsi üzemben, ennek 36 százalékát exportálják.

A kapacitásnövelő beruházásokra azért volt szükség, mert a BAT hatékonyságjavítási programja keretében bezárt európai üzemek feladatai közül többet a pécsi dohánygyár vett át. A 2006 előtt főként a magyar piac kiszolgálását végző üzemből ma már jelentős mennyiséget exportálnak többek között Csehországba, Ciprusra és Írországba, de Japánba is eljutnak a pécsi cigaretták.

A termelési kapacitás növelésével párhuzamosan bővült az alkalmazottak létszáma is a pécsi dohánygyárban. Míg 2005-ben 273-an dolgoztak az üzemben, addig jelenleg már 368 állandó munkatársuk van, és ideiglenes jelleggel még további 50 embert foglalkoztatnak.

A társaság az idén is tervez fejlesztéseket a gyárban, újra cserélik az egyik régi csomagolósort, illetve új kartoncímkéző rendszert építenek ki. Emellett a vállalat figyelmet fordít a munkakörnyezet fejlesztésére, az idén az orvosi rendelőt és több pihenőhelyiséget újítanak fel. A 2008-as fejlesztések összértéke várhatóan 200 millió forint lesz.

Jelentős forrásokat fordítanak a környezetbarát működésre is a vállalatnál, így az elmúlt években többek között egy hidegplazmás szagemissziós szűrőrendszert telepítettek a gyártással járó, a környezetet esetleg zavaró illatanyagok semlegesítésére. Ez a 40 milliós beruházás jelenleg a legmodernebb technológiát képviseli, és a BAT-nál először Pécsen kezdték alkalmazni. A termelésben már évek óta gyakorlat a szelektív hulladékgyűjtés, ezt az elmúlt évtől az irodákban is bevezették.

Szintén előrelépés, hogy a gyártás során visszamaradó dohányport, amelyet régebben a kommunális szemétlerakóba szállítottak, 2007-től már a közeli cementműben használják fel fűtőanyagként. E fejlesztéseknek köszönhetően a 2004-es 15 százalékról a múlt évre már 60 százalékra nőtt a visszaforgatott hulladék aránya.

Nem hagyja érintetlenül az emelkedő energiaár a pécsi dohánygyárat sem, az üzem vezetőjének elmondása szerint az áremelkedés hatása előbb-utóbb érezhető lesz a kiskereskedelmi árakban is. Az energiára éves szinten közel 400 millió forintot költő vállalat minden lehetőséget megragad, amellyel részben kompenzálni tudja a drasztikusan emelkedő árak kedvezőtlen hatásait. Ennek keretében felülvizsgálták közüzemi szerződéseiket, és például a gőzszolgáltatás tekintetében hosszú távú megállapodást kötöttek egy szolgáltató céggel, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne egy több kilométer hosszú vezetéken keresztül, mintegy 50 százalékos veszteségi mutatókkal jussanak gőzhöz, hanem a gyártól pár méterre lévő úgynevezett bojlerházból. Ez a cég igényeit teljesen lefedi, de kapacitása lehetővé teszi, hogy esetlegesen kisebb más gőzigényeket is kielégítsen.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.