BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ha van film, van közönség is

Továbbra is a régi igazság érvényesül: ha van „jó” film, akkor van közönség is – foglalja össze Bálint Péter, a Magyar Filmforgalmazók Egyesületének elnöke, a UIP Dunafilm ügyvezető igazgatója az első fél év hazai mozis tapasztalatait. Bár a nézőszám éves szinten kissé visszaesett, a filmrajongók nem pártoltak el, a nyári bemutatók pedig különösen sok mozilátogatót vonzottak.

Míg tavaly július végén már volt egy hatszázezer fölötti (Harmadik Shrek) és két négyszázezer fölötti (Harry Potter és a főnix rendje, A Karib-tenger kalózai – A világ végén) nézőszámot elérő film, addig az idén az első hét hónapban még a háromszázezres határt sem sikerült elérnie egyetlen filmnek sem. Az azóta eltelt két hét a Mamma Miának segített: az Abba-musicalre immár közel 370 ezren voltak kíváncsiak, így ez a film vezeti az éves toplistát. A második helyezett a – szintén a UIP Duna által forgalmazott – Indiana Jones és a kristálykoponya királysága, az InterCom a Szex és New Yorkkal lett dobogós.

Bár a nézőszám visszaesett, a jegybevételben a jegyárak emelkedése miatt nem jelentős a csökkenés – fejtette ki lapunknak Farkas Sándor, a Forum Hungary ügyvezetője. Míg 2007-ben már március közepétől érkeztek az erős nézettséget generáló vígjátékok, addig az idén csak április végén debütáltak az első, nagy érdeklődésre számot tartható filmek. A szakember úgy látja: tovább erősödik az a tendencia, amely szerint az emberek egyes filmekért járnak moziba és csak kevésbé a mozizás élményéért. Így a nagy blockbusterek hozzák az elvárt számokat, a közepes elvárású – kisebb költségvetéssel készült, kevesebb sztárt felvonultató – filmek azonban továbbra is potenciáljuk alatt teljesítenek.

Pozitív jelként emelte ki Farkas Sándor, hogy az ország egyetlen IMAX mozija nagyon erős kihasználtsággal fut. A 3D-s filmek bemutatására alkalmas digitális termek számának további növekedésével 2009 elejétől olyan mozik széles körű bemutatására nyílik majd lehetőség, mint a Walt Disney Volt című filmje vagy a következő Disney/Pixar animáció, a Fel.

(Szeptemberben nyílik a Corvin 3D terme – az InterCom által forgalmazott Utazás a föld középpontja felé című filmmel, ez lesz a tavaly bemutatott Beowulf – A legendák lovagja után az első, egész estés 3D-s film.)

A tavalyi nagy nézőcsalogatók a folytatások voltak, és várhatóan az idén sem lesz ez másként. A legutóbbi Indiana Jones óta annyi idő telt el, hogy nehezen tekinthető „klasszikus értelemben vett” folytatásnak, az év második felében azonban jönnek az „igaziak”: új kalandok várnak Harry Potterre, James Bondra, Hellboyra és a Madagaszkár hőseire is (az első kettőt az InterCom, a DreamWorks-animációt és a részben az etyeki Korda-stúdióban felvett Pokolfajzatot a UIP Duna forgalmazza).

Egy hete megy a magyarországi mozikban az év eddigi legnagyobb nemzetközi kasszasikere, A sötét lovag. Az Észak-Amerikában szinte minden rekordot megdöntő, a Titanic 600 millió dolláros történelmi csúcsát ostromló Batman-filmet a premier napján 18 312 néző látta, ennél jobb rajtot utoljára a tavaly júliusban bemutatott Harry Potter és a főnix rendje vett. Azóta a film – mint arról Ádám Bernadett, a forgalmazó InterCom marketing- és kommunikációs vezetője a Világgazdaságot tájékoztatta – már elhagyta a 60 ezres nézőszámot, és várhatóan jó ideig a toplistán marad.

Az InterCom a már említett filmeken túl a Star Wars – A klónok háborúja animációs filmtől, valamint a decemberben debütáló Ausztráliától és a Four Christmasestől vár kiemelkedő eredményt.

A tavaly az S. O. S. Szerelemmel az év hatodik legnagyobb sikerét magáénak tudó Best Hollywood által forgalmazott filmek közül a John Rambót (42 909 néző) és az Eszter hagyatékát (47 647) nézték meg legtöbben – tájékoztatta lapunkat Szabados Balázs sajtóreferens. A Márai-adaptáció különösen egyenletes teljesítményével hívta fel magára a figyelmet. A Best Hollywood legkomolyabb idei várakozásai Woody Allen új filmjéhez (Vicky Cristina Barcelona) és a Robert De Niro–Al Pacino zsarupárosra írt Righteous Killhez fűződnek.

A művészfilmek az idén egyelőre nem szerepelnek különösen jól, ebben – hívja fel a figyelmet Bálint Péter – a Filmiroda néhány vitatható döntése is közrejátszott. Az „art” besorolás híján jó néhány komoly szakmai elismeréseket begyűjtő filmet be sem mutattak Magyarországon.

A magyar filmek – a közel 200 ezer nézőt vonzó, a Budapest Film által forgalmazott 9 1/2 randi kivételével – ez idáig nem robbantottak a pénztáraknál. A nagy dobások az év végén várhatók: ekkor debütál a Valami Amerika második része és Goda Krisztina Kaméleonja. (A két vígjáték tervezett bemutatója elég közeli, így félő, hogy éppen egymást gyengítik majd.)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.