BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb kifogás az EU-s htm-döntés ellen

Új perek. Az AES-Tisza Erőmű Kft. is megtámadta az elsőfokú bíróságon az Európai Bizottság azon határozatát, amely szerint Magyarországnak meg kell szüntetnie az erőművek állami támogatását a hosszú távú áramvásárlási megállapodások (htm) keretében, és vissza kell fizettetnie az érintett termelőkkel a jogtalanul felvett támogatást, tette közzé az Európai Bíróság sajtóosztálya. Előzőleg a Pannon Hőerőmű és a Csepeli Áramtermelő is a döntés megsemmisítését kérte. „Még korábban, 2006-ban a Budapesti Erőmű magát azt a bizottsági határozatot támadta meg, amely a vizsgálat indítását rendelte el” – emlékeztette lapunkat Lehóczki Balázs, a bíróság sajtóosztálya részéről. Az AES részéről az ügyben egyelőre nem kívántak nyilatkozni.

Ismert viszont, hogy az uniós határozatra reagálva 2007 májusában kormányhatározat írta elő a hosszú távú áramvásárlási megállapodások EU-jogszabályoknak megfelelő, egyben a nemzeti érdekeket is tükröző újratárgyalását, hogy a bennük rejlő esetleges tiltott állami támogatások megszűnjenek. E rendelet teljesítéseként az MVM Zrt. új szerződések kötését kezdeményezte a hazai erőművekkel. A Dunamenti Erőművel azonban nem jutott dűlőre, ezért júliusban új szerződés kötése nélkül bontotta fel az 1995-ben aláírt hosszú távú áramvásárlási szerződést. Ettől persze az MVM Trade még vásárolhat áramot a Dunamentitől, csak nem htm keretében. Az erőművek többségével azonban az MVM az európai kereskedelmi gyakorlatnak megfelelő új, termékalapú, rövidebb futamidejű áramvásárlási szerződéseket kötött. Most persze azok az erőműtársaságok fordultak Brüsszelhez, amelyekkel az MVM nem tudott új megállapodást kötni. A Pénzügyminisztérium szerint a htm-ek árképletében, futamidejében és az átvételi garancia létében keresendő a tiltott dotáció. A visszafizetendő támogatás összegét a magyar hatóságoknak kell meghatározniuk a bizottság útmutatása alapján. BHL



Nem kell annyi olaj a világnak

Jövőre közel egy százalékkal, napi 670 ezer hordóval 86,5 millió hordó/napra csökken a világ olajigénye a Nemzetközi Energiaügynökség módosított előrejelzése szerint.

Az olajtermelés az OPEC-en belül várhatóan esik, a kartellnek napi 30,6 millió hordó olajat kell felhoznia, hogy egyensúlyban maradjon a világ olajpiaca. Tegnap a fekete arany hordónkénti világpiaci ára 22 havi mélypontra esett.

Irán OPEC-képviselője (kormányzói rangban) november 28-ra rendkívüli értekezlet összehívását sürgeti a további kvótaszűkítés érdekében.


Az olajtermelés az OPEC-en belül várhatóan esik, a kartellnek napi 30,6 millió hordó olajat kell felhoznia, hogy egyensúlyban maradjon a világ olajpiaca. Tegnap a fekete arany hordónkénti világpiaci ára 22 havi mélypontra esett.

Irán OPEC-képviselője (kormányzói rangban) november 28-ra rendkívüli értekezlet összehívását sürgeti a további kvótaszűkítés érdekében.

-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.