BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevéssel drágul az áram

Közintézmények tömege menekülhet vissza a versenypiacról az egyetemes szolgáltatásba – korábbi nevén közüzembe – 2009. január 1-jétől az akkortól hatályos két rendelet és egy törvénymódosítás jóvoltából. Az első rendelet szerint az egyetemes (védett) kört kiszolgáló áramkereskedők a korábban rögzítettnél 7,6 százalékkal olcsóbban vehetik a villamos energiát az MVM-től, a másik szerint viszont nagyjából ugyanilyen mértékben nő a rendszerhasználati díj. Összességében tehát január 1-jén csak kismértékben drágul az áram a védett körben, amelybe az áramtörvény módosítása szerint a jövő évtől a lakosság és a kisfogyasztók mellett a közintézmények is beletartoznak. Bár az EU27-en belül a hazai lakossági áramárak a legmagasabbak, még mindig vonzóbbak a piaciaknál, amelyeket jövőre a megemelt rendszerhasználati díjak is növelnek. Kaderják Péter, a Magyar Energia Hivatal volt főigazgatója a január 1-jétől hatályos változásokat piacellenesnek minősíti, hiszen „ismét a nagyiparosok fogják finanszírozni a kedvezményezett kört”. A hazai versenypiaci áram 17-20 százalékkal drágább, mint Német- vagy Csehországban. Azok jártak jól, akiknek nem jutott áram az MVM őszi aukcióján, hiszen most olcsóbban vehetnek a piacon.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.